Radio Białystok | Wiadomości | "Mowa codzienna mieszkańców ziemi łomżyńskiej a współczesny język polski” - wykład w Łomży
Zmiękczanie głosek tylnojęzykowych typu K, G i H, wymowa twardego L oraz O i E zamiast Ą i Ę na końcu wyrazu – to główne cechy gwary łomżyńskiej - twierdzi dr Małgorzata Frąckiewicz.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Językoznawczyni z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku wygłosiła na ten temat prelekcję w Łomżyńskim Towarzystwie Naukowym, którego jest wiceprezesem.
Zdaniem dr Małgorzaty Frąckiewicz, mowa rodzinna, familijna jest pierwszym językiem, którego człowiek się uczy. Ważne jest jednak, aby – traktując ją jako wartość i dziedzictwo – mieć świadomość językową i w sferze publicznej operować poprawną polszczyzną.
Prelekcję pt. "Mowa codzienna mieszkańców ziemi łomżyńskiej a współczesny język polski” językoznawczyni wygłosiła z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który obchodzony jest 21.lutego i ma dopomagać w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
"Na pewno" pisane łącznie i "dzień dzisiejszy" - to najczęstsze błędy ortograficzne, jakie popełniamy w Internecie. Tak wynika z raportu portalu Nadwyraz.com, opublikowanego z okazji obchodzonego we wtorek (21.02) Dnia Języka Ojczystego.
Jak brzmi "Mały Książę" po kurpiowsku? Postanowili to sprawdzić członkowie Związku Kurpiów i przetłumaczyli książkę właśnie na swój dialekt.