Radio Białystok | Wiadomości | Dzień Języka Ojczystego - robimy mniej błędów ortograficznych, ale używamy więcej zapożyczeń

Dzień Języka Ojczystego - robimy mniej błędów ortograficznych, ale używamy więcej zapożyczeń

autor: Marcelina Markowska

21.02.2023, 13:16, akt. 26.02.2023, 10:29

"Na pewno" pisane łącznie i "dzień dzisiejszy" - to najczęstsze błędy ortograficzne, jakie popełniamy w Internecie. Tak wynika z raportu portalu Nadwyraz.com, opublikowanego z okazji obchodzonego we wtorek (21.02) Dnia Języka Ojczystego.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Dzień Języka Ojczystego - relacja Marceliny Markowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Według badania w ubiegłym roku Internauci popełnili niespełna 3,8 mln błędów. To najmniej od początku powstania tego raportu. A młodzieżowym słowem roku zostało „pov” - skrót od angielskiego wyrażenia „point of view”, czyli „punkt widzenia”.

Pytana przez nas młodzież przyznaje, że zwrotów tego typu używają znacznie więcej.


- Używamy np. "slay" to znaczy coś świetnego, fajnego, ale też skrótu "imo", czyli "in my opinion". Z koleżankami jak piszemy to używamy skrótów, żeby było szybciej - mówiła jedna z uczennic.


Jak mówi dr Konrad Szamryk z Uniwersytetu w Białymstoku, jest to zjawisko charakterystyczne dla młodzieży.


- Młodzi ludzie potrzebują języka, który będzie inny, będzie ich wyróżniać. W związku z tym, sięgają po różne odmiany języka, które wykraczają poza ten wspólny, standardowy. Dzisiaj takim naturalnym źródłem, do którego sięgają, jest język angielski - dodaje dr Konrad Szamryk.


W Internecie możemy zauważyć też wiele błędów m.in. językowych czy ortograficznych. Prof. Joanna Szerszunowicz z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku podkreśla, że wynika to często z pospiechu.


- Wpływa na to tempo naszego życia, ale też brak świadomości językowej. Nie przywiązujemy do tego dużej wagi, ale powinniśmy mieć świadomość, że zmieniamy czesto znaczenie, kiedy stawiamy przecinek w niewłaściwym miejscu - zaznacza prof. Szerszunowicz.


W grudniu rozstrzygnięto plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2022, którego organizatorem było Wydawnictwo PWN. Głosami internautów zwyciężyła "essa" - słowo używane jako wyraz radości lub ogólnych pozytywnych emocji.

| red: bs, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Studenci Filologii UwB opracowali tematy do ustnej matury z języka polskiego

16.02.2023, 08:58

Te materiały pomogą uczniom w przygotowaniach do ustnej matury z języka polskiego. Studenci Filologii Uniwersytetu w Białymstoku opracowali 18 tematów, które pojawią się na tegorocznych egzaminach.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok