Radio Białystok | Wiadomości | Pontonem przez Świsłocz - cudzoziemcy chcieli dostać się nielegalnie do Polski
Kolejni cudzoziemcy próbowali dostać się nielegalnie do Polski. W czwartek (22.12) chciało tak zrobić 66 cudzoziemców - m.in. obywatele Egiptu - podała w piątek Straż Graniczna.
Straż Graniczna poinformowała, że w okolicach Bobrownik, 17 obywateli Syrii przeprawiło się nielegalnie przez rzekę Świsłocz przy użyciu pontonu.
Z kolei w Narewce zatrzymano 3 kurierów, obywateli Uzbekistanu, Ukrainy i Białorusi, którzy przewozili łącznie 11 obywateli Syrii - podała SG na Twitterze.
Na granicy trwa instalowanie bariery elektronicznej, która ma być uzupełnieniem stalowego ogrodzenia zbudowanego na 186 kilometrach granicy z Białorusią. Bariera elektroniczna ma mieć 206 km i obejmie również odcinki, gdzie stalowego ogrodzenia nie ma, np. graniczne rzeki.
Gotowe są już jej trzy pierwsze odcinki o łącznej długości 55 km, wyposażone m.in. w kamery dzienno-nocne i termowizyjne. Trwają odbiory techniczne kolejnych.
Wciąż rośnie kolejka ciężarówek oczekujących na odprawę na przejściu granicznym z Białorusią w Bobrownikach. W piątek rano (23.12) trzeba tam było czekać do 56 godzin - poinformowała podlaska KAS.
To kolejna prowokacja na polskiej granicy - po białoruskiej stronie w okolicach zapory Białorusini porzucili ciało zmarłej osoby. Informuje o tym podlaski oddział Straży Granicznej i wskazuje, że białoruska propaganda oskarża o to Polaków.
Do 48 godzin muszą w sobotę rano (17.12) czekać kierowcy ciężarówek na odprawę na przejściu granicznym z Białorusią w Bobrownikach. Kolejka tirów na drodze krajowej nr 65, prowadzącej do przejścia, ma 22,5 km, stoi w niej niespełna 900 pojazdów.
Bariera elektroniczna działa na 55 kilometrach granicy z Białorusią. Straż Graniczna włączyła w piątek (16.12) kolejny odcinek - podkreśliła rzeczniczka SG porucznik Anna Michalska. Docelowo system kamer i czujników ma chronić ponad 200 kilometrów.
Łomżyńska prokuratura okręgowa skierowała do sądu akt oskarżenia wobec trzynastu osób w związku ze zniszczeniem blisko półtora roku temu fragmentu ogrodzenia - zasieków z drutu ostrzowego - zbudowanego na granicy z Białorusią. Oskarżeni nie przyznają się, w śledztwie nie chcieli wyjaśniać.
Syryjczyk, w sprawie którego interweniowali aktywiści, alarmując, że był w stanie hipotermii, jest zdrowy. 25-latek nielegalnie przekroczył granicę polsko-białoruską. Wcześniej dostał rosyjską wizę. Obecnie jest w Placówce Straży Granicznej. Złożył wniosek o ochronę międzynarodową – podała SG.
"Chcemy przeszkolić tych, którzy służyli już w wojsku. Którzy byli żołnierzami zawodowymi lub służyli z poboru. Jesteśmy także otwarci na ochotników, wszystkich, dla których bezpieczeństwo naszej ojczyzny jest rzeczą ważną. Należy szkolić rezerwy" - mówi Mariusz Błaszczak.
89 osób próbowało w piątek nielegalnie przekroczyć granicę i dostać się z Białorusi do Polski - podsumowała w sobotę (10.12) na Twitterze Straż Graniczna. W związku z pomocą przy nielegalnym przekroczeniu granicy zatrzymano dwie kolejne osoby.