Radio Białystok | Wiadomości | Bieg Pamięci Sybiru po raz pierwszy będzie nie tylko w Białymstoku

Bieg Pamięci Sybiru po raz pierwszy będzie nie tylko w Białymstoku

17.12.2022, 14:15, akt. 18:33

Do tej pory był tylko w Białymstoku, teraz także we Wrocławiu. Bieg Pamięci Sybiru w 2023 r. będzie zorganizowany w dwóch miastach. Bieg organizuje działające w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru, trwają zapisy.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda

Biegacze upamiętnią wywiezionych na Sybir

Głównym celem tego biegu jest upamiętnienie ofiar wywózek na Sybir i pielęgnowanie pamięci o nich.


- Zapisy ruszyły niedawno, ale już mamy sporo zgłoszeń i one cały czas napływają - poinformował dr Piotr Popławski, kierownik działu projektów edukacyjnych i kulturalnych w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.


Jak informują organizatorzy, biegi będą rozegrane na dystansie 5 km. Bieg odbywa się po zmroku, na terenach leśnych.

Będzie też tzw. bieg wirtualny. Można zadeklarować wzięcie udziału w biegu lub marszu, odbyć go w dowolnym miejscu na dystansie minimum 5 km, ale może on być dłuższy. Można pokonywać dłuższy dystans przez kilka dni. Pokonane kilometry są zliczane.


Bieg Pamięci Sybiru także we Wrocławiu

Nowością w piątym Biegu Pamięci Sybiru jest fakt, że po raz pierwszy odbędzie się nie tylko w Białymstoku, ale i we Wrocławiu.


- Tym razem zdecydowaliśmy się na dwa miasta z tego względu, że we Wrocławiu jest jedno z największych środowisk sybirackich w całej Polsce, bardzo aktywnie działają zarówno w strukturach lokalnych jak i też na cały kraj, jest też wielu ludzi, którzy mają rodziny pochodzące z dawnych wschodnich ziem Rzeczpospolitej przesiedlonych po wojnie, więc wychodząc właśnie na przeciw temu, że wielu z nich nie może do nas przyjechać, odwiedzić muzeum, chcieliśmy fragment muzeum fragment tej pamięci zawieźć do nich - powiedział dr Piotr Popławski.


Biegowi towarzyszą za każdym razem działania edukacyjne. W tym roku głównym elementem biegu będzie wystawa o losach deportowanych na Wschód, ale i ofiarach zbrodni hitlerowskich. Przygotuje ją prof. Izabela Łapińska z łódzkiej szkoły filmowej. Wystawa będzie pokazana i w Białymstoku i we Wrocławiu.


- Chcieliśmy tak zrobić też ze względu na to, że na ziemiach zachodnich, właśnie między innymi we Wrocławiu, ta pamięć o niemieckich zbrodniach jest bardzo żywa - powiedział Popławski. 


Dodał, że muzeum stara się przybliżyć wiedzę o obu totalitaryzmach, choć główną misją placówki jest upowszechnianie wiedzy o represjach sowieckich.

Biegacze mogą upamiętniać biorąc udział w imprezie konkretnych Sybiraków, bliskich. Jest bowiem możliwość umieszczenia imienia i nazwiska upamiętnianej osoby na grawerze medalu, który dostaje się po biegu oraz na numerze startowym uczestnika.


Pierwszy Bieg Pamięci Sybiru odbył się w 2019 r. 

Wtedy biegacze pokonali trasę 5 km w lesie na Pietraszach w Białymstoku. W 2020 r. był bieg dzienny, który zaczynał się przy Pałacu Branickich w Białymstoku i bieg nocny rozegrany na terenach leśnych.

W 2021 r. z powodu pandemii bieg miał tylko formę wirtualną - w dowolnym czasie ok. 1,5 tys. osób przebiegło lub przeszło (na trasie 5 km każdy) łącznie 43 tys. km - informowało wcześniej Muzeum Pamięci Sybiru. W 2022 r. bieg odbył się 12 lutego.

W 2023 roku bieg w Białymstoku odbędzie się 11 lutego, a tydzień później we Wrocławiu.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Sokołach odsłonięto pierwszy w Polsce pomnik ofiar "operacji polskiej" NKWD

8.12.2022, 07:43

W Sokołach w powiecie wysokomazowieckim odsłonięto w czwartek (08.12) pomnik ofiar tzw. "operacji polskiej" NKWD, podczas której - w latach 1937-38 - zamordowano ponad 200 tys. Polaków w Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich. Uroczystości towarzyszyło spotkanie naukowe poświęcone wydarzeniom sprzed 85 lat.


Wystawa w Polskim Radiu Białystok poświęcona powstańcom listopadowym zesłanym na Syberię

4.11.2022, 12:54

Celem tej wystawy jest zwrócenie uwagi na wciąż słabo znane aspekty życia na dalekiej Syberii.


Bieg Pamięci Sybiraków w Białowieży

13.10.2022, 13:54

To wydarzenie ma upamiętnić tragiczną historię wywiezionych na Syberię. W Białowieży zorganizowano Bieg Pamięci Sybiraków.


Biegacze po raz czwarty upamiętnili zesłańców na Sybir

12.02.2022, 07:15

To wydarzenie ma przypominać o losie zesłańców na nieludzką ziemię. Ponad sześćset osób wzięło udział w Biegu Pamięci Sybiru zorganizowanym w sobotę (12.02) w Białymstoku.


Zapłonęło "Światło Pamięci" w 82. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Wschód [zdjęcia]

9.02.2022, 11:31

Zapaleniem zniczy na torach kolejowych przy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku uczczono w środę wieczorem (9.02) pamięć ofiar deportacji na Wschód w 82. rocznicę pierwszej masowej wywózki polskich obywateli. Rozpoczęła się ona w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku.


Grzegorz Kuczyński

8.02.2022, 10:31

"Nasz region najbardziej został dotknięty deportacjami. To ważne wydarzenie, o którym musimy pamiętać, to nasz obowiązek. Bieg Pamięci Sybiru łączy pokolenia" - mówi Grzegorz Kuczyński.


Bieg Pamięci Sybiru w lutym - w terenie i wirtualnie

13.01.2022, 15:53

To wydarzenie ma przypominać o losie zesłańców na nieludzką ziemię. 12 lutego wystartuje w Białymstoku terenowy Bieg Pamięci Sybiru. Zaplanowano także wirtualną wersję tej imprezy.





ZNAJDŹ NAS




abp Józef Guzdek i abp Jakub, fot. PRB
24.12.2024, 13:35, akt. 16:29

Świąteczne życzenia arcybiskupów
















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok