Radio Białystok | Wiadomości | Zmienia się rozkład jazdy na kolei, będzie też nowy pociąg z Białegostoku na Litwę
Nowy pociąg z Białegostoku na Litwę. To największa nowość w naszym regionie w zmieniającym się w niedzielę (11.12) rozkładzie jazdy na kolei.
Ze stolicy Podlasia - z jedną przesiadką - będzie można dojechać do Wilna.
Na Litwę będzie jeździł w wydłużonej relacji codzienny pociąg "Hańcza" z Krakowa przez Warszawę, Białystok i Suwałki.
Polski skład dojedzie do przygranicznej miejscowości Maćkowo już na Litwie. Tam podróżni będą się przesiadać na pociąg do Wilna przez Kowno. Podróż z Białegostoku do litewskiej stolicy ma zająć niecałe sześć godzin. Składy będą podstawiane na ten sam peron, co ułatwi pasażerom przejście między pociągami. Podróż, pomimo że z przesiadką, będzie odbywała się na jednym bilecie.
Jak podaje PKP Intercity - w rozkładzie jazdy na sezon 2022/2023 mieszkańcy Białegostoku nadal będą mieć do dyspozycji 10 pociągów do Warszawy. Jak podaje przewoźnik - mimo licznych prac modernizacyjnych utrzymana została dotychczasowa oferta.
W nowym rozkładzie jazdy nie ma za to już weekendowych połączeń Polregio z Białegostoku do Kowna. Spółka Polregio zawiesza również kursowanie składów z Hajnówki do Siemianówki.
Z kolei spółka PKP PLK informuje, że dzięki zwiększeniu prędkości na odcinku Hajnówka - Nurzec Stacja - dojazd pociągiem z Białegostoku do Siedlec skróci się o 15 minut.
Na pozostałych trasach, zmiana rozkładu polega głównie na korekcie godzin odjazdów pociągów, dlatego kolejarze proszą o sprawdzanie nowego rozkładu przed wyruszeniem w trasę.
A od nowego roku na pasażerów czeka kolejna nowość - pociągi Polregio z Białegostoku będą dojeżdżać do Czyżewa i poza granicę naszego województwa - do Małkini na Mazowszu. To powrót takich pociągów po 14 latach.
Od 11 grudnia Polregio wprowadza "Taryfę Podlaską". Dzięki temu ceny biletów na przejazdy pociągami tego przewoźnika mają być tańsze niż bilety w podstawowej Taryfie Polregio.
Wszystko w ramach zaplanowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe budowy międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica.
Stacja towarowa przeniesiona z centrum na południe Suwałk, duży przystanek przesiadkowy przy Utracie oraz torowisko wytyczone w większości po starym szlaku. To główne złożenia przebiegu trasy Rail Baltica przez miasto.
Powstaną bezkolizyjne przejazdy, dodatkowe tory, a blisko 20 stacji lub przystanków będzie przebudowanych. Spółka PKP PLK informuje o postępach w budowie największej w historii województwa inwestycji kolejowej.
Kierowcy muszą korzystać z objazdów. Od środy (23.11) na cztery miesiące zamknięty jest przejazd przez tory w Niewodnicy Kościelnej pod Białymstokiem.
Kierowcy zwracają uwagę na niebezpieczeństwo tej sytuacji, PKP wyjaśnia, że wszystko jest zgodne z przepisami. W internecie umieszczono film z przejazdu drogowo-kolejowego w Sokołach w powiecie wysokomazowieckim, na którym widać przejeżdżający pociąg, ale też nieopuszczone w tym czasie rogatki i brak czerwonego światła dla kierowców.
Z Białegostoku czy Suwałk będzie można dojechać pociągiem do Wilna. W nowym - grudniowym rozkładzie spółka PKP Intercity uruchomi pociąg na Litwę. Nie będzie to jednak połączenie bezpośrednie, a z przesiadką.
To nowe udogodnienie dla pasażerów pociągów Polregio. Na białostockim dworcu kolejowym można już korzystać z wideomatu.
Opóźni się przebudowa dwóch stacji kolejowych na trasie Rail Baltica. Pierwotnie kolejarze mówili, że główne prace miały się zakończyć w przyszłym roku.
Od poniedziałku (11.04) zmienia się rozkład jazdy pociągów Polregio w województwie podlaskim. Przewoźnik podaje, że zmiany nie będą duże, a są wprowadzane m.in. na wnioski pasażerów.