Radio Białystok | Wiadomości | Bezpieczne żniwa - KRUS i Inspekcja Pracy apelują o rozsądek podczas pracy w rolnictwie
W województwie podlaskim z każdym rokiem zmniejsza się liczba wypadków w rolnictwie. W ubiegłym roku rolnicy zgłosili do KRUS-u nieco ponad tysiąc wypadków - to dwa razy mniej niż jeszcze dziesięć lat temu.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W piątek (5.08) wspólnie z pracownikami Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Białymstoku i Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku mówimy o tym, jak bezpiecznie pracować w rolnictwie.
Upadki osób, uderzenie, przygniecenie i pogryzienie przez zwierzęta, a także pochwycenie i uderzenie przez ruchome części maszyn i urządzeń - to trzy główne kategorie wypadków w naszym regionie.
Pierwsza stanowi ponad 42 proc. wszystkich zdarzeń, druga prawie 25 proc., a trzecia blisko 10 proc.
Wypadki spowodowane przez np. pochwycenie przez ruchome części maszyn mogą być tragiczne w skutkach - mówi Krzysztof Kozioł z KRUS-u w Białymstoku.
- Trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy ruchome części maszyn mają osłony, a w czasie awarii urządzenia - trzeba je najpierw wyłączyć, a dopiero potem próbować naprawiać - mówi Krzysztof Kozioł.
Wykaz niebezpiecznych czynności, które nie powinny robić dzieci w gospodarstwach rolnych publikuje Państwowa Inspekcja Pracy. To m.in. obsługa dużych zwierząt i prace z wykorzystaniem substancji chemicznych.
Łukasz Gilewski z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku dodaje, że dzieci do 16. roku życia nie mogą też m.in. prowadzić ciągnika rolniczego czy innych maszyn rolniczych.
Według zaleceń Głównego Inspektora Pracy - dzieci nie powinny pracować również na wysokości, a także m.in. przy ścinaniu drzew. Mogą jednak pomagać przy drobniejszych pracach, jak np. zamiatanie liści czy podlewanie ogrodu.
Bartłomiej Królik z Państwowej Inspekcji Pracy mówi, że w pracy dorosłych podczas żniw ważne jest również odpowiednie ubranie. Mówi, że w pracy w polu nieodpowiednie są np. klapki. Apeluje do rolników o zakładanie ochronnego obuwia roboczego z twardą podeszwą i wzmocnionymi "noskami".
Inspektorzy zalecają też prace w nakryciu głowy i picie dużej ilości płynów - przede wszystkim wody.
Jak kłaść słomiane dachy? Między innymi tego uczą się w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu pracownicy wojewódzkich urzędów ochrony zabytków z całej Polski.
90 proc. Polaków słyszało o brakach cukru w sklepach, prawie 13 proc. ankietowanych przyznało, że kupiło cukier w nadmiarze - tak wynika z sondażu UCE Research.
W Podlaskiem działa 14 komisji do spraw szacowania strat w uprawach po gwałtownych ulewach sprzed dwóch tygodni.
Trzeba wspierać polskie produkty. To zysk dla zdrowia, ale także finansów państwa - mówiły uczestniczki forum Koła Gospodyń Wiejskich w Czerwonem koło Kolna.
Nowoczesny ciężki wóz ratowniczo-gaśniczy, a także nieco starszy ciężki wóz i wóz techniczny - zostały w poniedziałek przekazane do Komendy Miejskiej PSP w Białymstoku oraz dwóch OSP z powiatu łomżyńskiego: w Jedwabnem i Miastkowie.
"To jest właśnie ta perfidia i pułapka, jaką Rosjanie zastawili już nie tylko na Europę Zachodnią poprzez energię gaz i ropę, ale również na znaczną część świata, gdzie w sposób zamierzony doprowadzono do kryzysu żywnościowego" - ocenia Jan Krzysztof Ardanowski.
Zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci i nieudzielenie pomocy usłyszał 53-letni rolnik z okolic Bielska Podlaskiego.
Kilkuset rolników z województwa podlaskiego zadeklarowało chęć rozpoczęcia działalności gospodarczej.
Oczekujemy natychmiastowych działań: utworzenia korytarzy transportowych i wprowadzenie kaucji na przewóz zboża z Ukrainy - mówił w niedzielę (3.07) szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Ocenił, że te rozwiązania zapobiegną nierównej konkurencji na polskim rynku.
Sery, miody, wędliny i wiele innych produktów spożywczych, a także rękodzieło można było kupić w Augustowie prosto od producentów. W dniach 2-3 lipca odbyły się tam Targi "Polska smakuje".
Fotopułapki i nadajnika GPS użył rolnik z gminy Poświętne, by złapać złodzieja składowanych na polu bel sianokiszonki. Na gorącym uczynku złapał mieszkańca wsi położonej kilka kilometrów dalej. Okazał się nim jeden z bohaterów popularnego serialu paradokumentalnego "Rolnicy. Podlasie".
Nowoczesne centrum wystawienniczo-targowe powstało w Sokołach (pow. wysokomazowiecki).
W województwie podlaskim z każdym rokiem zmniejsza się liczba wypadków w rolnictwie. Według danych KRUS-u w ubiegłym roku takich zdarzeń było tysiąc, czyli dwa razy mniej niż 10 lat temu.
Emerytury wypłacane z KRUS-u będą wyższe - zapowiada wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Lech Kołakowski. Jeszcze w rym roku zmieniona ma być ustawa mówiąca o wysokości świadczeń dla rolników.
Te konkursy mają promować pozytywne zachowania związane z pracą i zabawą na terenach wiejskich.