Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie koła gospodyń wiejskich i stowarzyszenia dostały dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego
To pieniądze m.in. na zakup strojów, wyposażenia stoisk czy organizację imprez kulturalnych. Blisko 400 tysięcy złotych przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego na działalność m.in. kół gospodyń wiejskich, lokalnych centrów i stowarzyszeń.
32 umowy podpisano w parku Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy.
Beneficjanci podkreślają, że dzięki tym pieniądzom uda się zrealizować wiele zakupów i imprez kulturalnych.
Dzięki temu dofinansowaniu zrealizujemy projekt pod nazwą: „Dbaj o tradycję! - przepis na życie”. Będzie to piknik wielopokoleniowy, w czasie którego chcemy propagować tradycje lokalne, kulinarne, i rękodzielnicze. Pragniemy stwarzać takie warunki, aby imprezy tego typu były dostępne dla jak największej ilości lokalnych mieszkańców - mówił Małgorzata Dąbrowska z Koła Gospodyń Wiejskich „Żochowiacy” z gminy Nowe Piekuty.
Z kolei Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „Wodniczka” na przedsięwzięcie pod nazwą „Potupajka w Szorcach” dostało dofinansowanie w wysokości 7 330 zł.
Poprzez tę inicjatywę pragniemy zrzeszyć wszystkich z sąsiedztwa przy muzyce dawnej. Chcemy też te tradycyjne tańce i to jak się przy nich kiedyś bawiono, pokazać młodym ludziom - podkreśla Bożena Pogorzelska ze stowarzyszenia.
Wicemarszałek województwa podlaskiego Sebastian Łukaszewicz mówi, że dzięki dotacjom będą zrealizowane przedsięwzięcia integrujące mieszkańców wsi, a także podnoszące ich poziom życia.
Rozwój terenów wiejskich to nie tylko budowa dróg, domów kultury, ale to też działania, którym to wy, mieszkańcy dajecie impuls i pomagacie rozwijać się lokalnym społecznościom. Poprzez wsparcie finansowe tych inicjatyw staramy się docenić te projekty. Wszystkie te pomysły są warte realizacji, bo to Wy pobudzacie do życia lokalne społeczności i Wasze małe ojczyzny - wyjaśnia Sebastian Łukaszewicz.
W sumie dotacje z urzędu marszałkowskiego na swoją działalność otrzyma ponad 60 lokalnych organizacji i kół gospodyń wiejskich z regionu.