Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie stowarzyszenia i koła gospodyń wiejskich otrzymały pieniądze na projekty związane z pszczelarstwem
Warsztaty kulinarne, akcje sadzenia drzew miododajnych i promocja produktów pszczelich. M.in. to zrealizują koła gospodyń wiejskich i organizacje pozarządowe dzięki pieniądzom z podlaskiego urzędu marszałkowskiego. Władze województwa po raz kolejny dofinansowały projekty, których celem jest promowanie pszczelarstwa.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Dotacje - po kilka tysięcy złotych - otrzymało 11 organizacji. Wśród nich jest m.in. Stowarzyszenie "Ku Dobrej Nadziei" opiekujące się osobami w kryzysie bezdomności, które w Kościukach chce posadzić drzewa miododajne.
- Na działce chcemy posadzić drzewa i krzewy, żeby korzystały z nich pszczoły. Projekt ma uaktywnić osoby w kryzysie bezdomności. I to miejsce w Kościukach będzie też przeznaczone dla tych osób - mówi prezes Stowarzyszenia "Ku Dobrej Nadziei" Elżbieta Żukowska-Bubienko.
- Ze wsparcia skorzystają organizacje pozarządowe, koła gospodyń wiejskich. Będą prowadzone różne zajęcia, np. kulinarne, edukacyjne, będą też doposażone pasieki - mówi wicemarszałek województwa podlaskiego Sebastian Łukaszewicz.
11 organizacji i stowarzyszeń otrzymało z urzędu marszałkowskiego łącznie nieco ponad 76 tysięcy złotych.
Na walkę z groźną dla nich chorobą - warrozą oraz sadzenie miododajnych roślin władze woj. podlaskiego przeznaczyły bowiem prawie 20 tysięcy złotych. Otrzymało je Stowarzyszenie Pszczelarzy Sejn i Puńska.
Pierwsze wiosenne miodobranie z miejskiej pasieki w Białymstoku, która liczy kilka uli, odbyło się we wtorek (24.05). W tym roku miasto planuje zebrać łącznie ok. 150 kg miodu.
W tym konkursie jury musiało ocenić aż 650 prac uczniów z 59 szkół województwa podlaskiego. W Światowym Dniu Pszczół w Białymstoku rozstrzygnięto konkurs plastyczny poświęcony tym pożytecznym owadom.