Radio Białystok | Wiadomości | Upływa termin składania deklaracji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków
autor: Michał Buraczewski
W czwartek, 30 czerwca upływa termin składania deklaracji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Tymczasem prawie połowa właścicieli nieruchomości w Podlaskiem nadal nie zarejestrowała źródeł ciepła w tej nowej bazie danych.
W naszym regionie poziom wypełnienia ewidencji wynosi teraz 55 procent, a rejestracja w bazie to obowiązek każdego właściciela budynku, w którym jest źródło ogrzewania. Chodzi zatem nie tylko o domy mieszkalne, ale również o budynki gospodarcze i domki letniskowe. Za niezłożenie deklaracji w terminie ma grozić kara w wysokości od 500 do 5000 złotych.
Właściciel domu powinien złożyć deklarację samodzielnie, jeśli w budynku ma własne źródło ciepła. W przypadku wspólnych instalacji grzewczych, np. w blokach, źródło ciepła w ewidencji powinien zarejestrować zarządca budynku. Zarejestrowanie pieca w ewidencji jest warunkiem skorzystania ze wsparcia w ramach tarczy antyinflacyjnej. Uprawniać będzie także do zakupu tańszego węgla z rządową dopłatą.
W Podlaskiem z programu "Czyste Powietrze" najchętniej korzystają mieszkańcy Suwalszczyzny. Tak wynika z najnowszego rankingu Polskiego Alarmu Smogowego, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Banku Światowego.
Właściciele domów jednorodzinnych alarmują, że gwałtownie wzrasta cena pelletu. Gdyby dziś mieli kupować opał - zapłaciliby ponad 120 procent więcej niż pod koniec ubiegłego roku.
Walka ze smogiem to przede wszystkim hasło służące politykom do zdobywania poparcia. Niestety, efekty zwalczania trującego dymu są mizerne, a przekonać się może o tym każdy, kto wyjdzie na wieczorny spacer po osiedlu domów jednorodzinnych.
Naukowcy z Białegostoku, Łodzi, Warszawy, a także Liverpoolu, Moskwy, Pragi i Skopje rozpoczynają trzyletnie badania nad wpływem zanieczyszczenia powietrza w Polsce Wschodniej na zdrowie mieszkańców. Białostockim partnerem projektu jest Uniwersytet Medyczny.