Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie: Program "Czyste Powietrze" najbardziej popularny na Suwalszczyźnie
autor: Michał Buraczewski
W Podlaskiem z programu "Czyste Powietrze" najchętniej korzystają mieszkańcy Suwalszczyzny. Tak wynika z najnowszego rankingu Polskiego Alarmu Smogowego, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Banku Światowego.
Ranking dotyczy pierwszego kwartału tego roku. O pozycji samorządu na liście decydowała liczba złożonych wniosków w przeliczeniu na 1000 domów jednorodzinnych w gminie. W ten sposób najwyżej w Podlaskiem sklasyfikowano gminę Jeleniewo w powiecie suwalskim. W zestawieniu wszystkich samorządów w Polsce zajęła ona 44. miejsce.
Z kolei 95. pozycję w kraju i 2. w regionie zdobyła gmina Filipów, także z powiatu suwalskiego. Kolejne lokaty w województwie zajęły Suwałki i Sejny, które znalazły się w drugiej setce wszystkich polskich samorządów. Na dole tabeli można znaleźć Białystok - z 2171. lokatą na blisko 2500 samorządów. Łomża zajmuje 1616. pozycję.
Twórcy rankingu zauważają, że coraz mniej osób ubiega się o pieniądze na zakup kotłów gazowych, chociaż od początku funkcjonowania programu "Czyste Powietrze" to one cieszyły się największym zainteresowaniem. W tym roku popularność ogrzewania gazowego zaczęła gwałtownie spadać - od 47 proc. w styczniu do 26 proc. w kwietniu. Polacy ubiegający się o dotacje coraz częściej wybierają pompy ciepła.
Właściciele domów jednorodzinnych alarmują, że gwałtownie wzrasta cena pelletu. Gdyby dziś mieli kupować opał - zapłaciliby ponad 120 procent więcej niż pod koniec ubiegłego roku.
Walka ze smogiem to przede wszystkim hasło służące politykom do zdobywania poparcia. Niestety, efekty zwalczania trującego dymu są mizerne, a przekonać się może o tym każdy, kto wyjdzie na wieczorny spacer po osiedlu domów jednorodzinnych.
Naukowcy z Białegostoku, Łodzi, Warszawy, a także Liverpoolu, Moskwy, Pragi i Skopje rozpoczynają trzyletnie badania nad wpływem zanieczyszczenia powietrza w Polsce Wschodniej na zdrowie mieszkańców. Białostockim partnerem projektu jest Uniwersytet Medyczny.
Nasz region i województwo warmińsko-mazurskie to dwa ostatnie regiony, w których nie obowiązują jeszcze dodatkowe ograniczenia dotyczące palenia węglem i drewnem.