Radio Białystok | Wiadomości | Coraz więcej osób wyrabia Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego
Jadąc na wakacje za granicę warto mieć ze sobą EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Za darmo można ją wyrobić w Narodowym Funduszu Zdrowia.
Prawie 19 tys. osób wyrobiło w tym roku EKUZ
Podlaski oddział NFZ w czerwcu wydał już prawie 6 tys. kart EKUZ, to aż 50 proc. więcej niż w maju. Od początku roku natomiast zgłosiło się po nią już prawie 19 tys. mieszkańców województwa podlaskiego - infromuje dyrektor podlaskiego oddziału NFZ Maciej Olesiński.
EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta potwierdza, że mamy prawo do bezpłatnego leczenia niezbędnego na czas pobytu w czasie wyjazdów turystycznych lub zawodowych w każdym innym niż Polska państwie UE lub EFTA.
Na jej podstawie mamy prawo do leczenia niezbędnego i nieplanowanego oraz w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa. Warto pamiętać, że za niektóre świadczenia, które w Polsce są bezpłatne za granicą musimy zapłacić - tak jak ich mieszkańcy. Dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie zasady obowiązują w poszczególnych krajach. Przykładowa dopłata to 10 euro za dzień pobytu w niemieckim szpitalu.
EKUZ może zostać wydana wyłącznie osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego lub osobom, które mają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi.
EKUZ jest wystawiany dla każdej osoby oddzielnie. Nie ma jednej wspólnej karty dla całej rodziny.
Karta EKUZ jest bezpłatna. Ani za jej wydanie, ani za złożenie wniosku nic nie płacimy.
Kartę EKUZ możemy wyrobić na 5 sposobów:
- osobiście w podlaskim oddziale NFZ,
- za pośrednictwem IKP - Internetowego Konta Pacjenta,
- za pośrednictwem ePUAP - elektronicznej skrzynki podawczej,
- pocztą tradycyjną,
- pocztą elektroniczną (tylko w przypadku pracowniczych wniosków o EKUZ).
Podstawą otrzymania karty jest wypełnienie wniosku.
Karta ważna jest w zależności od tego, w jaki sposób jesteśmy ubezpieczeni. Osoby zatrudnione lub prowadzące działalność gospodarczą otrzymują kartę na 3 lata, dzieci niepełnoletnie zgłoszone do ubezpieczenia otrzymują kartę do dnia 18. urodzin, a emeryci aż na 20 lat.