Radio Białystok | Koronawirus | NFZ przypomina - wyrób EKUZ przed wyjazdem na zagraniczne wakacje
Osoby, które planują urlop za granicą, powinny wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ - przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia. W czasie pandemii koronawirusa jest to szczególnie ważne, bo z taką kartą można uzyskać pomoc w publicznych placówkach służby zdrowia za granicą na takich samych zasadach, jak obywatele danego kraju.
Rzecznik Mazowieckiego Oddziału NFZ Andrzej Troszyński wyjaśnił, że karta EKUZ uprawnia nas do bezpłatnego leczenia w przypadku nagłych zachorowań, również na COVID-19, na terenie państw Unii Europejskiej oraz EFTA - czyli Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii.
"To dotyczy wszystkich przypadków nagłego pogorszenia stanu zdrowia, jak na przykład zapalenie wyrostka robaczkowego, złamanie, dotyczy to również zakażenia COVID. Rozliczamy wszystkie świadczenia niezbędne przy udzielaniu pomocy, które są następstwem decyzji lekarza - mówił rzecznik.
Andrzej Troszyński dodał, że EKUZ nie obejmuje kosztów transportu medycznego, warto więc pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu.
Wydanie karty jest darmowe. Można ją wyrobić osobiście w oddziale NFZ. Wniosek o EKUZ można też złożyć przez ePUAP lub pobrać formularz ze strony internetowej Funduszu, wypełnić i zeskanowany wysłać na adres: ekuz@nfz.gov.pl.
Karta EKUZ jest ważna trzy lata. W przypadku dzieci i młodzieży do 18. roku życia oraz emerytów - przez pięć lat.
Już ponad 1000 miejsc noclegowych z całego kraju może posługiwać się certyfikatem „Obiekt Bezpieczny Higienicznie. Stosujemy się do zaleceń” - powiedział PAP prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk. Dodał, że w Polsce miejsca te już są promowane, promocja za granicą - za tydzień.
Na 18,5 tys. osób chcących wyjechać do sanatorium, wyniki wymazów na COVID-19 dały pozytywny wynik jedynie u 30 – poinformował w środę prezes NFZ Adam Niedzielski. To 1,625 promila – wskazał.
W 60 miejscach w Podlaskiem panie będą mogły w lipcu wykonać badanie mammograficzne w mammobusie, który po przerwie związanej z pandemią koronawirusa ponownie wyjechał w trasę. Badania są bezpłatne, zachęca do nich podlaski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.
Ministerstwo Zdrowia apeluje o oddawanie krwi, szczególnie w wakacje, gdy bieżące stany magazynowe krwi i jej składników drastycznie maleją. Krew to bezcenny lek, którego nie można wyprodukować - podkreśla resort w komunikacie.
Wynika tak z badań Polskiej Organizacji Turystycznej.
Ograniczone wyjazdy i nieustanny lęk o to, żeby się nie zarazić. Te wakacje też nie będą takie jak zwykle.
Ceny zagranicznych wakacji raczej nie będą niższe niż w roku ubiegłym, bo mimo mniejszego popytu będzie też niższa podaż ofert - ocenili operatorzy turystyczni. Wskazali, że w tym sezonie zdecydowanie więcej klientów interesuje się wakacjami z dojazdem własnym.