Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem na razie nie będzie uchwały antysmogowej
autor: Michał Buraczewski
Nasz region i województwo warmińsko-mazurskie to dwa ostatnie regiony, w których nie obowiązują jeszcze dodatkowe ograniczenia dotyczące palenia węglem i drewnem.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Uchwała antysmogowa to dokument, który może uchwalić sejmik województwa i przez to przyspieszyć proces wymiany pieców na ekologiczne - oceniają działacze Polskiego Alarmu Smogowego. Publikują także wyniki badań naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej. Według nich w Krakowie, gdzie uchwałą antysmogową wprowadzono zakaz palenia węglem i drewnem, zanieczyszczenie powietrza zmniejszyło się o blisko połowę.
Zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk jest przekonany, że wprowadzenie nowych przepisów zachęciłoby mieszkańców do korzystania między innymi z dotacji na likwidację kopciuchów.
- W momencie, w którym urząd marszałkowski postanowiłby, że takie piece muszą zostać wyeliminowane do danego roku, myślę, że wówczas mieszkańcy bardziej zainteresowaliby się tym tematem - mówi zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk.
Specjaliści z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego analizują zasadność podjęcia uchwały antysmogowej, jednak najpierw musi zostać przyjęty nowy program ochrony powietrza dla aglomeracji białostockiej - zaznacza dyrektorka Departamentu Ochrony Środowiska w UMWP Anna Krysztopik.
- W związku z przekroczeniami dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza w 2020 roku zarząd województwa będzie opracowywał program ochrony powietrza dla aglomeracji białostockiej. Wówczas, w czasie wykonywania tego dokumentu, z wyliczeń wyjdzie, jakie działania naprawcze należy wprowadzić - stwierdza Anna Krysztopik z UMWP.
Jak dodaje Anna Krysztopik, uchwała antysmogowa nie może być przyjęta wcześniej niż program ochrony powietrza, a ten ma być gotowy w połowie 2022 roku.
Będzie można dowiedzieć się, jak zdobyć pieniądze na wymianę pieca i ocieplenie domu. Spotkania dotyczące programu "Czyste Powietrze" organizuje w Białymstoku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Bez konkretów, niekompletny, nie obejmujący najważniejszych problemów mieszkańców. M.in. takie zastrzeżenia mieli radni do "Programu ochrony środowiska Białegostoku na najbliższe lata". Urzędnikom nie udało się obronić tego dokumentu, bo w głosowaniu nie uzyskał on większości.
Tylko 60 procent podlaskich gmin planuje otworzyć punkty konsultacyjne rządowego programu walki ze smogiem Czyste Powietrze.
Podlaskie jest jednym z ostatnich dwóch regionów, w których nie ma uchwały antysmogowej. Takie przepisy nie obowiązują jeszcze tylko w województwie warmińsko-mazurskim.
Chociaż wydaje się, że rośnie świadomość społeczna dotycząca smogu, to Polacy niechętnie wymieniają w swoich domach źródła ciepła na ekologiczne. W większości miast, także w Białymstoku, likwidacja "kopciuchów" przebiega w tempie pozostawiającym wiele do życzenia.