Radio Białystok | Wiadomości | Nie 25 lat więzienia, a dożywocie za brutalne zabójstwo sprzed ponad 20 lat

Nie 25 lat więzienia, a dożywocie za brutalne zabójstwo sprzed ponad 20 lat

15.06.2022, 17:08, akt. 17:38

Sąd Apelacyjny w Białymstoku orzekł w środę (15.16) prawomocnie dożywocie w sprawie dotyczącej pozbawienia wolności i zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, do którego doszło w 2000 roku k. Sejn. W pierwszej instancji wobec 49-letniego oskarżonego zapadł wyrok 25 lat więzienia.

fot. Joanna Żemojda
fot. Joanna Żemojda


0:00
0:00
Nie 25 lat więzienia, a dożywocie za brutalne zabójstwo sprzed ponad 20 lat - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dożywocia chciała w swojej apelacji prokuratura. Obrona wnioskowała o karę łagodniejszą i to jedynie za pozbawienie wolności ze szczególnym udręczeniem oraz uniewinnienie od zarzutu zabójstwa.


Przywiązali do drzewa, a potem odcięli siekierą głowę

Do zbrodni doszło 22 lata temu nad jeziorem Zelwa k. Sejn. Grupa mężczyzn piła tam przy ognisku alkohol. Na miejsce przywieźli późniejszą ofiarę zabójstwa, 34-letniego znajomego. Skuli go kajdankami, przywiązali do drzewa i zaczęli bić, co trwało kilka godzin. W ocenie biegłych medycyny sądowej, były to ciosy zadawane nie tylko rękami i nogami, ale też np. kijem czy deską, ostatecznie pobity został dwa razy pchnięty ostrym narzędziem, najprawdopodobniej nożem, co zakończyło się zgonem.

Po śmierci ofiary, sprawcy przewieźli ciało w inne miejsce, odcięli siekierą głowę i ukryli zwłoki w dwóch różnych miejscach, by utrudnić ich identyfikację.


Podejrzany był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania

Podejrzany o zainicjowanie tej zbrodni Witold Zdancewicz (sąd zgodził się na podawanie jego danych) ukrywał się, był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania. W 2003 roku policja francuska zatrzymała go w związku z zabójstwem dokonanym w tym kraju. Po wyroku przebywał we francuskim więzieniu, zanim w połowie 2021 roku został deportowany do Polski.

Tu suwalska prokuratura okręgowa postawiła mu zarzuty pozbawienia wolności, pobicia i zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Jesienią ub. roku przed Sądem Okręgowym w Suwałkach zapadł nieprawomocny wyrok 25 lat więzienia; była to kara łączna za pobawienie wolności, pobicie i zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem, dokonane wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, osądzonymi już przed laty.

Dwie z nich zostały skazane m.in. za udział w zabójstwie na 25 lat więzienia (skazani jeszcze są w więzieniu), dwaj pozostali - za udział w pozbawieniu wolności i pobicie - na 7 i 6 lat więzienia.


Nie 25 lat więzienia, a jednak dożywocie

W przypadku Witolda Zdancewicza sąd odwoławczy karę 25 lat więzienia zamienił na dożywocie.

W ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Andrzej Czapka mówił, że powodem zbrodni mogły być nieporozumienia dotyczące jakichś wspólnie popełnionych przestępstw, a kwestia przywłaszczenia noża Zdancewicza przez późniejszą ofiarę - mogła stanowić jedynie "wygodny motyw".


25 lat więzienia to "rażąco łagodna kara"

Sąd zgodził się z oceną prokuratury, że karę 25 lat więzienia można w tym przypadku uznać za rażąco łagodną. Sędzia - przywołując zebrane w sprawie dowody, w tym zeznania świadków - mówił, że Zdancewicz miał rolę "decydującą i przywódczą" przy przestępstwie pozbawienia wolności i kilkugodzinnego bicia.

"Wynaturzona rozrywka i zwykłe okrucieństwo" - mówił sędzia Czapka, cytując uzasadnienie pierwszej instancji. "Straszna, okrutna, ohydna zbrodnia" - dodał zwracając uwagę, że po dokonaniu zabójstwa oskarżony uciekł do Francji, gdzie też dopuścił się zabójstwa, a odbywając tam karę - miał kilka kolejnych przestępstw, w tym z użyciem przemocy.


Przebieg zbrodni zabójstwa z dnia 19 czerwca 2000 roku świadczy o bardzo wysokim stopniu agresji oskarżonego, który chciał zadać pokrzywdzonemu jak najwięcej cierpień fizycznych i psychicznych, mimo że wiedział, że ofiarę czeka bliska śmierć - mówił sędzia.


Podkreślał całkowitą demoralizację i brak jakichkolwiek perspektyw na resocjalizację skazanego oraz aspekt prewencyjny - w tym przypadku kwestię zabezpieczenia społeczeństwa przed "tego rodzaju okrutnymi i bezwzględnymi przestępcami".


Zdaniem sądu apelacyjnego, o jakiejkolwiek resocjalizacji oskarżonego nie ma mowy, jest on osobą wysoko zdemoralizowaną, brutalną i nieobliczalną, dla której życie ludzkie nie ma żadnej wartości i dlatego stanowi on rzeczywiste i realne zagrożenie dla społeczeństwa, żadna też kara nie zdoła go wychować i wdrożyć do przestrzegania norm społecznych - podsumował sędzia Czapka.


Przypomniał, że dożywocie to kara eliminacyjna, ale - jak zaznaczył - w tym przypadku tylko taka kara jest sprawiedliwa i może być społecznie akceptowalna. Przy takiej karze skazany o warunkowe przedterminowe zwolnienie będzie mógł ubiegać się po 25 latach.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prokurator chce dożywocia - proces apelacyjny ws. zabójstwa sprzed ponad 20 lat

9.06.2022, 12:08

Przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku zakończył się w czwartek (9.06) proces odwoławczy w sprawie pozbawienia wolności i zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, do którego doszło w 2000 roku k. Sejn. W pierwszej instancji wobec 49-letniego oskarżonego zapadł nieprawomocny wyrok 25 lat więzienia.


25 lat więzienia za brutalne zabójstwo k. Sejn

22.12.2021, 09:52

Na 25 lat pozbawienia wolności Sąd Okręgowy w Suwałkach skazał w środę (22.12) 48-letniego Witolda Z. oskarżonego o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem, do którego doszło w 2000 roku k. Sejn. Wyrok nie jest prawomocny.


Przywiązali 32-latka do drzewa i zostawili w lesie w okolicach Sejn

14.05.2018, 12:13

Trzech mieszkańców powiatu sejneńskiego przywiązało mężczyznę w nocy (14.05) do drzewa i zostawiło w lesie. Teraz odpowiedzą za pozbawienie wolności. 





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok