Radio Białystok | Wiadomości | Uczniowie poznają ideę Xylopolis na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku
Dowiadują się ciekawostek na temat pszczół i uczą się budowy domków dla owadów. Uczniowie kilku podlaskich podstawówek biorą udział w warsztatach w ramach europejskiego festiwalu New European Bauhaus.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W zajęciach "Zielone Miasto dzikich zapylaczy” na wydziale biologii na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku uczestniczą m.in. uczniowie ze szkoły podstawowej nr 10 w Białymstoku. Jak mówią, uczą się różnych aspektów idei Xylopolis, czyli miasta przyjaznego naturze.
- Bez tych dzikich zapylaczy, nasz świat przestanie istnieć. Nie będzie żywności, nie będzie tego potencjału żywieniowego. Staramy się promować ideę Xylopolis już wśród najmłodszych dzieci. Bo to jest to pokolenie, które będzie musiało mierzyć się ze zmianami klimatycznymi, z tym uprzemysłowieniem, które coraz drapieżniej wkracza w nasze życie - mówi dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego Magdalena Łyżnicka-Sanczenko.
W warsztatach na kampusie bierze udział około 100 dzieci.
- Nie mamy czasu jako województwo podlaskie na to, żeby oglądać się na inne rzeczy, powinniśmy dbać o swoje i o to, żeby jak najszybciej uzupełniać zaległości, co więcej - realizować projekty, które będą innowacyjne na skalę Polski, a nawet świata.
Najlepsze produkty, firmy, inwestycje, badania z 2021 r. nagrodzono w środę wieczorem (11.05) w Białymstoku na gali zorganizowanego po raz osiemnasty konkursu Podlaska Marka. Konkurs nagradza i promuje najciekawsze przedsięwzięcia z różnych dziedzin w regionie.
W Dubaju od dziś (1.10) można zwiedzać Pawilon Polski na Wystawie Światowej Expo 2020. Cykl prezentacji regionów rozpoczęła ekspozycja z Podlaskiego – Xylopolis. Miasto zasilane naturą.
Ma ponad 13 metrów długości i będzie reprezentować nasz region na Expo 2020 w Dubaju. Obraz podlaskiego artysty profesora Leona Tarasewicza jest częścią wystawy w Pawilonie Polskim. Dzieło po raz pierwszy zaprezentowano w Fabryce Domów Modułowych Unihouse w Bielsku Podlaskim.