Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Obraz Leona Tarasewicza będzie reprezentować województwo podlaskie na Expo 2020 w Dubaju
autor: Marcelina Markowska
Ma ponad 13 metrów długości i będzie reprezentować nasz region na Expo 2020 w Dubaju. Obraz podlaskiego artysty profesora Leona Tarasewicza jest częścią wystawy w Pawilonie Polskim. Dzieło po raz pierwszy zaprezentowano w Fabryce Domów Modułowych Unihouse w Bielsku Podlaskim.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Profesor Leon Tarasewicz mówi, że pracował tam nad obrazem przez dwa tygodnie.
Najpierw zastanowiłem się jaki może być format pracy, w którym miejscu ma być eksponowana. Starałem się zrobić syntezę lasu dopełniająca wystawę o drzewie, bo jak ma sobie ktoś w Dubaju pomyśleć o drzewie, jeżeli nigdy go nie widział. Urząd Marszałkowski zorganizował mi dwutygodniowe "wczasy" w Bielsku Podlaskim na hali produkcyjnej, żebym mógł zrealizować ten projekt
- dodaje malarz.
Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki podkreśla, że wystawa ma zachęcić do odwiedzenia naszego regionu.
Mamy nadzieję, że to dzieło i cały Podlaski Pawilon wzbudzi zainteresowanie. Nie tylko świata gospodarczego, świata przedsiębiorców, ale też osób zainteresowanych przybyciem do naszego województwa
- mówi marszałek Artur Kosicki.
Koordynatorka Programu Regionalnego Expo 2020 w Dubaju Marta Zielińska dodaje, że współpracę z artystą wpłyną też termin wystawy.
Początkowo mieliśmy prezentować wystawę od piętnastego października. Kiedy zwolniły się nam pierwsze dwa tygodnie, analizowaliśmy wszelkiego rodzaju możliwości. Wtedy też pojawił się wątek dzieła Pana Profesora. Uznaliśmy, że zaproponujemy regionowi rozpoczęcie wystawy właśnie tą pracą. Wierzymy, że będzie to unikalny początek
- mówi Marta Zielińska.
Wystawa województwa podlaskiego "Xylopolis", będzie inaugurować obecność Polski na Expo 2020 w Dubaju 1 października.
Jak tłumaczą organizatorzy, chodzi w niej o pokazanie Polski jako kraju, który łączy elementy ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju ekonomicznego. Motywem głównym wystawy Xylopolis jest drewno.
To będzie wyjątkowy pokaz! Barbara Piekut zaprezentuje swoją kolekcję "Nero e Oro" w wyjątkowym miejscu. Nie zabraknie mody, ale też i sztuki. A pokaz tuż obok nas – w "koronkowym" budynku przy ul. Zwierzynieckiej, czyli bibliotece Politechniki Białostockiej.
W Międzynarodowym Dniu Teatru - aktorzy zaprosili najmłodszych widzów do... lasu. Teatr Dramatyczny w Białymstoku, w ramach polsko-litewskiego projektu "Lab of senses", przygotował prapremierę spektaklu "Kto pierwszy w las".
Barwy narodowe, sylwetki żołnierzy, czy wilki to jedne z popularniejszych historycznych motywów zapisywanych na skórze. W Muzeum Wojska w Białymstoku można zobaczyć wystawę poświęconą patriotycznym tatuażom.
To jest osobista historia Michała Więcki i jego rodziny, ale też podbiałostockiej wsi, w której mieszkał - Pomygacze (dziś Pomigacze), wpisanej w szerszy kontekst wydarzeń w Polsce i na świecie. W Centrum im. Zamenhofa dyskutowano o Książce Michała Więcki "Ja, piszący o tym. Kronika wsi Pomygacze"
Międzynarodowa wystawa zbiorowa „Wspólny krajobraz / Powitanie obcego” prezentuje wykonane w różnych mediach prace zaangażowanych społecznie artystów, z których wyłania się wizja ludzkości podzielonej granicami państw narodowych i żyjącej wzdłuż geopolitycznej linii uskoku.
Dom Kultury Śródmieście czeka przeprowadzka - ale niedaleko, bo na Branickiego 3.
W świecie, w którym serialowe mody przemijają szybciej niż rolki na Instagramie, nakręcony 22 lata temu amerykański serial „Dwóch i pół”, czyli „Two and a Half Men” wciąż zwycięża w rankingach popularności.
Zaczytani to najnowsze dzieło autorskie PRAKTISA, nawiązujące do miejsca wypełnionego zaczytanymi twarzami. To improwizacja z użyciem form mozaikowych twarzy, która ma wiele interpretacji.
Kultura niezależna zagościła w Białymstoku. W Białostockim Ośrodku Kultury powoli dobiega końca festiwal Underground/Independent.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz