Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Obraz Leona Tarasewicza będzie reprezentować województwo podlaskie na Expo 2020 w Dubaju
autor: Marcelina Markowska
Ma ponad 13 metrów długości i będzie reprezentować nasz region na Expo 2020 w Dubaju. Obraz podlaskiego artysty profesora Leona Tarasewicza jest częścią wystawy w Pawilonie Polskim. Dzieło po raz pierwszy zaprezentowano w Fabryce Domów Modułowych Unihouse w Bielsku Podlaskim.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Profesor Leon Tarasewicz mówi, że pracował tam nad obrazem przez dwa tygodnie.
Najpierw zastanowiłem się jaki może być format pracy, w którym miejscu ma być eksponowana. Starałem się zrobić syntezę lasu dopełniająca wystawę o drzewie, bo jak ma sobie ktoś w Dubaju pomyśleć o drzewie, jeżeli nigdy go nie widział. Urząd Marszałkowski zorganizował mi dwutygodniowe "wczasy" w Bielsku Podlaskim na hali produkcyjnej, żebym mógł zrealizować ten projekt
- dodaje malarz.
Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki podkreśla, że wystawa ma zachęcić do odwiedzenia naszego regionu.
Mamy nadzieję, że to dzieło i cały Podlaski Pawilon wzbudzi zainteresowanie. Nie tylko świata gospodarczego, świata przedsiębiorców, ale też osób zainteresowanych przybyciem do naszego województwa
- mówi marszałek Artur Kosicki.
Koordynatorka Programu Regionalnego Expo 2020 w Dubaju Marta Zielińska dodaje, że współpracę z artystą wpłyną też termin wystawy.
Początkowo mieliśmy prezentować wystawę od piętnastego października. Kiedy zwolniły się nam pierwsze dwa tygodnie, analizowaliśmy wszelkiego rodzaju możliwości. Wtedy też pojawił się wątek dzieła Pana Profesora. Uznaliśmy, że zaproponujemy regionowi rozpoczęcie wystawy właśnie tą pracą. Wierzymy, że będzie to unikalny początek
- mówi Marta Zielińska.
Wystawa województwa podlaskiego "Xylopolis", będzie inaugurować obecność Polski na Expo 2020 w Dubaju 1 października.
Jak tłumaczą organizatorzy, chodzi w niej o pokazanie Polski jako kraju, który łączy elementy ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju ekonomicznego. Motywem głównym wystawy Xylopolis jest drewno.
Jak przyjaciele nazywali Wiktora Wołkowa? Na których drzwiach kościelnych są jeszcze okucia z fabryki Wieczorków i kiedy ksiądz Wilhelm Szwarc doprowadził do rozbudowy kościoła farnego? Nasz spacer historyczny po cmentarzu farnym zgromadził wielu białostoczan, którzy dzięki opowieściom historyka Andrzeja Lechowskiego poznawali historię Białegostoku.
W maleńkiej miejscowości na Podlasiu za sprawą zagadkowego samobójstwa odżywają wspomnienia o makabrycznym morderstwie dwojga dzieci, do którego doszło trzydzieści lat wcześniej.
Prace tej artystki to zapis artystycznej wędrówki. W Domu Kultury Śródmieście oglądać możemy wystawę "Echa emocji" Eweliny Naumnik.
To opowieść o przyjaźni, uważności i o tym, że w życiu najważniejsza jest ta chwila, która właśnie trwa... W Białostockim Teatrze Lalek w ten weekend premierowe pokazy spektaklu "Marvin".
Andrzej Brański - dziennikarz, muzyk, artysta - jest dziś naszym gościem.
Są na tym świecie filmy, które chcą nam pokazać nie tyle cały wielki świat, co jego wybrany fragment.
Te dwie produkcje były zderzeniem różnych światów, ale opowiedzianych poprzez taniec. Białostoccy widzowie obejrzeli dwie premiery taneczne w Białostockim Ośrodku Kultury - "Powstał burśtyn przyciemnioły, zamglony, zachmurzony" i "Anturium". To kolejna odsłona programu "Przestrzenie sztuki".
prorektor ds. białostockiej Filii Akademii Teatralnej, reżyser i scenarzysta muzycznego widowiska "Sztambuch syberyjski - exodus”
Czego nie ma już dziś w przestrzeni Białegostoku? Co prawdopodobnie zniknie niebawem? Pokazuje to na swojej wystawie "Okno na Białystok" w Centrum im. Zamenhofa Piotr Wojtkiewicz. Przez jego tytułowe „okno” możemy zobaczyć to, co w architekturze miasta stało się przeszłością. Na jego grafikach są drewniane domy, kamienice już „samotne” i opuszczone.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz