Radio Białystok | Wiadomości | Do podlaskich szkół trafia mniej uczniów z Ukrainy niż na początku rosyjskiej agresji
Do podlaskich szkół wciąż przyjmowani są nowi uczniowie z Ukrainy, ale jest ich już znacznie mniej niż w pierwszych tygodniach po ataku Rosji.
W pierwszym miesiącu od rosyjskiego ataku na Ukrainę do podlaskich szkół przyjęto nieco ponad 2,6 tys. uczniów z Ukrainy, czyli średnio ponad 700 tygodniowo. Natomiast od początku kwietnia widać wyraźne uspokojenie w tym zakresie, bo w ciągu miesiąca przyjęto niespełna 750 nowych uczniów, przy czym w ostatnich dwóch tygodniach niespełna 300.
Jak podaje Kuratorium Oświaty w Białymstoku, obecnie w regionalnych szkołach uczy się dokładnie 3347 uczniów z Ukrainy, przy czym najwięcej, bo dwie trzecie, przyjęto do szkół podstawowych. Prawie 700 osób przyjęto do przedszkoli a niespełna 280 do szkół ponadpodstawowych.
Co do zasady, ukraińscy uczniowie przyjmowani są do już istniejących, ale powiększonych klas, natomiast tylko nieliczni decydują się na kontynuowanie nauki w specjalnych oddziałach przygotowawczych. Uczęszczanie do klas mieszanych oznacza, że ukraińscy uczniowie ostatnich roczników, tak jak polscy uczniowie, będą przystępowali do egzaminów maturalnych i ósmoklasisty. W naszym regionie zdecydowało się na to niespełna 150 osób.
Ponad 400 osób z Ukrainy wyrobiło już Białostocką Kartę Miejską. Można na niej zapisać ulgę uprawniającą do bezpłatnych przejazdów i wtedy nie trzeba mieć ze sobą dokumentu potwierdzającego obywatelstwo - mówi Eliza Bilewicz-Roszkowska z Urzędu Miejskiego.
Wolontariusze pomagający uchodźcom z Ukrainy mogą dłużej korzystać z magazynu Jagiellonii przy Jurowieckiej 21. Wciąż jednak muszą szukać nowej lokalizacji na terenie Białegostoku.
Kilkaset osób przyszło na śniadanie wielkanocne dla uchodźców wojennych z Ukrainy, zorganizowane w niedzielę (24.04) w Białymstoku. Po modlitwach i świątecznym posiłku dzieci dostały paczki ze słodyczami, zorganizowano też dla nich zabawy i animacje.
Jak wynika z danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w podlaskich szkołach uczy się ponad 3 tys. dzieci uchodźców z Ukrainy. Już za kilka tygodni uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą mogli przystąpić do egzaminu maturalnego i ósmoklasisty.