Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 1500 uchodźców z Ukrainy odwiedziło punkt informacyjny na dworcu PKP
Już ponad 1500 uchodźców z Ukrainy skorzystało z pomocy w białostockim punkcie informacyjnym na dworcu kolejowym.
Początkowo docierały tam pojedyncze osoby, ale od kilku dni liczba poszukujących wsparcia mocno rośnie. Ostatnio to już około 250 osób dziennie, które poszukują różnej pomocy.
Średnio co czwarta osoba zgłaszająca się do punktu potrzebuje zakwaterowania, pozostali podróżują dalej – do innych części Polski czy innych europejskich krajów - mówi koordynatorka punktu informacyjnego Katarzyna Zadrożna-Orłowska z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Dodaje, że do punktu zgłaszają się osoby zakwaterowane w prywatnych mieszkaniach, które poszukują informacji o możliwości zatrudnienia czy posłania dzieci do szkoły.
Ukraińcy, którzy po 24 lutego przyjechali do Polski, od środy będą mogli starać się o nadanie numeru PESEL. Zajmować się tym będą urzędy gmin.
Tysiące ludzi czekają na dworcu kolejowym we Lwowie. Część z nich dopiero przyjechała ze wschodniej Ukrainy i przesiada się na pociąg do Polski, a część szuka transportu samochodem na granicę, albo do konkretnego polskiego miasta.
Tak jak potrafią najlepiej - wyrażając się poprzez własne pasje - artyści włączają się w pomoc ofiarom wojny w Ukrainie. W niedzielę (13.03) w kinie Forum prosto z serca zagrali: The BL Blues Band, Kasa Chorych i Gęsia Skórka.
Ponad 1,6 mln uchodźców z Ukrainy dotarło już do Polski. Jedno z przejść, przez które do Polski wjeżdżają uchodźcy wojenni z Ukrainy znajduje się w Hrebennem w województwie lubelskim.
Na razie w Białymstoku tego problemu jeszcze nie ma, ale władze miasta szykują się na przyjęcie większej niż dotychczas grupy uchodźców z Ukrainy. Niewykluczone, że na miejsca noclegowe trzeba będzie przystosowywać na przykład hale sportowe – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Zostawiają swój dobytek, często pakują się zaledwie w kilkadziesiąt minut i uciekają przed wojną. Coraz więcej uchodźców z Ukrainy dociera do Polski.