Radio Białystok | Wiadomości | Harcerze uczcili pamięć powstańców styczniowych
Około 700 podlaskich zuchów i harcerzy uczciło w sobotę (12.03) pamięć powstańców styczniowych. W Kopnej Górze koło Supraśla odbył się 24. Rajd Śladami Powstańców Styczniowych 1863 r.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Dzieci i młodzież przemierzając trasy o długości od trzech kilometrów do ponad 20 kilometrów, nie tylko poznawały historię, ale też wykonywały wiele zadań.
- Każdy taki rajd to nabywanie nowych umiejętności, poznawanie naszej pięknej przyrody, ale przede wszystkim historii, bo cel tego wydarzenia to uczczenie pamięci powstańców styczniowych - mówi komendant białostockiej Chorągwi ZHP - harcmistrz Krzysztof Jakubowski.
24. Rajd Śladami Powstańców Styczniowych 1863 roku podzielony był na cztery kategorie i dla każdej z nich była inna trasa. To: zuchy, harcerze, harcerze starsi i wędrownicy.
Potrzebne są m.in. lekarstwa, środki higieniczne, jedzenie z długim terminem spożycia i bielizna. Zbiórkę darów dla uchodźców z Ukrainy rozpoczynają białostoccy harcerze.
Uczą się m.in. udzielania pierwszej pomocy i korzystania z mapy. Poznają też historię żołnierzy wyklętych. Około pół tysiąca białostockich harcerzy wzięło udział w 7. Nocnym Marszu "Wilcze Tropy".
Zapaleniem zniczy na torach kolejowych przy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku uczczono w środę wieczorem (9.02) pamięć ofiar deportacji na Wschód w 82. rocznicę pierwszej masowej wywózki polskich obywateli. Rozpoczęła się ona w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku.
159. rocznicę wybuchu powstania styczniowego uczcili parlamentarzyści, samorządowcy i mieszkańcy naszego województwa.
W niedzielny wieczór do mieszkańców Białegostoku trafiło Betlejemskie Światło Pokoju. Miejscowi harcerze przekazali je symbolicznie, rozpalając specjalne wielkie ognisko na dziedzińcu Pałacu Branickich. Wcześniej światło przekazali na Litwę i Białoruś.