Radio Białystok | Wiadomości | 159. rocznica powstania styczniowego - obchody w regionie

159. rocznica powstania styczniowego - obchody w regionie

autor: Adam Dąbrowski, Grzegorz Pilat, Jakub Mikołajczuk

22.01.2022, 11:33, akt. 21:50

159. rocznicę wybuchu powstania styczniowego uczcili parlamentarzyści, samorządowcy i mieszkańcy naszego województwa.

159. rocznica powstania styczniowego w Kopnej Górze, fot. Grzegorz Pilat
159. rocznica powstania styczniowego w Kopnej Górze, fot. Grzegorz Pilat


0:00
0:00
159. rocznica wybuchu powstania styczniowego - uroczystości w Choroszczy - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
159. rocznica powstania styczniowego w Kopnej Górze - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

KOPNA GÓRA

Hołd powstańcom styczniowym oddali w Kopnej Górze wojewoda podlaski, harcerze, samorządowcy i mieszkańcy regionu. W 159. rocznicę wybuchu powstania przy pomniku nieopodal Sokołdy zapłonęły znicze pamięci, zebrani złożyli też okolicznościowe wiązanki.

Obecni na miejscu młodzi harcerze podkreślali, że to ważne, aby pamiętać o tych, którzy oddali życie, walcząc o niepodległą Polskę. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski liczy na to, że obecność młodych ludzi na takich uroczystościach będzie dla nich w przyszłości wyznacznikiem postępowania.


- Poznawanie historii nie tylko poszerza horyzonty, ale też pokazuje, jak inni potrafili walczyć o wolną Polskę. Mam nadzieję, że będą to wskazówki dla młodych ludzi na współczesne, ale i przyszłe czasy - podkreślał wojewoda.


Harcmistrz Andrzej Bajkowski zaznaczył, że pamięć o tych, którzy oddali życie za niepodległość Ojczyzny jest też harcerską powinnością przekazywaną z pokolenia na pokolenie. - To nasz harcerski testament - podkreślił.

SUWAŁKI

Rocznicę tego zrywu uczcili w Suwałkach radni Prawa i Sprawiedliwości. Dzięki ich inicjatywie w tym roku po raz pierwszy obchody mają charakter oficjalny. Jak mówi radny i historyk Jarosław Schabieński, Wzgórze Szubieniczne, na którym złożono kwiaty i zapalono znicze, to główne miejsce w mieście, gdzie wieszano powstańców.


- Suwalszczyzna została podporządkowana gubernatorowi wileńskiemu Michaiłowi Murawjowowi znanemu jako "Wieszatiel", z powodu wyjątkowej brutalności w tłumieniu powstania. Odbieranie majątków, wysyłanie na Syberię, działania upokarzające jak przepędzenie jeńców z bitwy pod Kozim Rynkiem przez Suwałki, a także egzekucje, w tym właśnie zwłaszcza tu - na Wzgórzu Szubienicznym - mówi Jarosław Schabieński.


Powstanie styczniowe, mimo że z powodu dysproporcji sił z góry było skazane na przegraną, ukształtowało tych, którzy wywalczyli kilkadziesiąt lat później niepodległość Polski.


- Nowe pokolenie otrzymało taki impuls, by po raz kolejny walczyć o niepodległość. Ten zryw skończył się ogromnymi represjami, wielkimi stratami, ale z pokolenia następców powstańców styczniowych takich jak urodzeni tuż po nim Józef Piłsudski czy Roman Dmowski, rekrutowali się ojcowie naszej niepodległości. Dzięki pamięci o powstaniu ruszyli do walki o wolność - dodaje historyk.


W niedzielę (23.01) Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Garnizon Suwałki" działająca przy Muzeum Okręgowym w Suwałkach wspólnie z przedstawicielami służby leśnej powiatu augustowskiego pod monumentem upamiętniającym Powstanie Styczniowe wystawi patrol konny w strojach z epoki.

CHOROSZCZ

Msza święta, złożenie kwiatów i patriotyczne ognisko - tak mieszkańcy Choroszczy, samorządowcy, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, poczty sztandarowe i żołnierze oddali hołd bohaterom - w 159. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Podczas uroczystości w miejscu pamięci zwanym Szubienicą, tradycyjnie rozbrzmiał też Dzwon Wolności. W centrum Choroszczy można natomiast oglądać wystawę poświęconą zrywowi narodowemu. 


ZAMBRÓW

W Zambrowie - na apel senatora Marka Komorowskiego w związku z sytuacją epidemiczną - było to indywidualne składanie kwiatów pod pomnikiem powstania na Pl. Sikorskiego i na grobie powstańców na cmentarzu parafialnym.

Na grobach powstańców złożono kwiaty i zapalono także znicze np. w Rutkach.

ŁOMŻA

W Łomży delegacje samorządów miasta i powiatu oraz wojska i harcerzy złożyły wiązanki na "mokrej łączce", czyli miejscu straceń powstańców przy Szosie Zambrowskiej, w przeddzień rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

Natomiast w Śniadowie obchody rocznicy powstańczego zrywu zaplanowano na niedzielę (23.01). Rozpocznie je o 12:00 msza w miejscowym kościele, po którym przewidziano wykład okolicznościowy i program przygotowany przez uczniów zespołu szkolno-przedszkolnego. Zwieńczeniem obchodów będzie poświęcenie odnowionego pomnika bohaterów powstania styczniowego na tamtejszym cmentarzu parafialnym.


Powstanie styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego. Objęło tereny zaboru rosyjskiego i miało charakter wojny partyzanckiej. Było największym zrywem narodowym w okresie rozbiorowym. Wzięło w nim udział ok. 200 tys. Polaków ze wszystkich warstw społecznych, którzy toczyli potyczki z wojskami rosyjskimi do jesieni 1864 r.

Po upadku powstania cały naród poddano represjom - władze carskie skonfiskowały majątki powstańców, kilkadziesiąt tysięcy osób zesłały na Syberię, wielu miastom odebrały prawa miejskie oraz zniesiono autonomię Królestwa Polskiego.


| red: mak, tk, zmj, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


27 grudnia po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

27.12.2021, 10:38

27 grudnia mija 103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918 roku. Był to zwycięski zryw niepodległościowy Polaków, który doprowadził do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski. W tym roku po raz pierwszy 27.12 obchodzone jest nowe święto państwowe: Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.


82. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

27.09.2021, 07:25

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Armii Krajowej w Białymstoku uczczono w poniedziałek (27.09) obchodzony 27 września Dzień Podziemnego Państwa Polskiego. Święto to Sejm ustanowił w 1998 r.


41. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych

31.08.2021, 13:37

Podlascy działacze "Solidarności", ale też przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich oraz IPN-u złożyli kwiaty przed pomnikiem "Solidarności" w Białymstoku w 41. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.


77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - uroczystości w regionie [zdjęcia]

1.08.2021, 07:16

Chcieli upamiętnić wydarzenia sprzed 77 lat. M.in. władze miasta, kombatanci i mieszkańcy zebrali się przed Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej w Białymstoku, by oddać hołd poległym w Powstaniu Warszawskim. W całym regionie równo w godzinę "W" rozbrzmiały też syreny alarmowe.





ZNAJDŹ NAS





Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok