Radio Białystok | Wiadomości | Harcerze zbierają artykuły pierwszej potrzeby dla uchodźców z Ukrainy
Potrzebne są m.in. lekarstwa, środki higieniczne, jedzenie z długim terminem spożycia i bielizna. Zbiórkę darów dla uchodźców z Ukrainy rozpoczynają białostoccy harcerze.
Harcerze organizują pomoc
Komendant Chorągwi Białostockiej ZHP harcmistrz Krzysztof Jakubowski powiedział Polskiemu Radiu Białystok, że harcerze rozpoczynają m.in. zbiórkę lekarstw i opatrunków, które trafią na granicę.
Można też przynosić jedzenie z długim terminem spożycia, batony, czekolady czy kawę i herbatę. Potrzebne są też środki higieniczne, podpaski, kosmetyki i maszynki jednorazowe do golenia.
Produkty też można przynosić do siedziby Komendy ZHP Chorągwi Białostockiej przy ul. Pałacowej 3/1 w Białymstoku od poniedziałku do piątku od 9:00 do 16:00.
Co zbierają harcerze?
Żywność długoterminowa:
Żywność krótkoterminowa - absolutnie nie
Materiały higieny
Ubrania tylko nowe:
Ekwipunek:
Zbiórka leków
Leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne zawierające:
Opatrunki takie jak:
Mniejszość ukraińska pomaga swym rodakom. W siedzibie Związku Ukraińców Podlasia w Bielsku Podlaskim uruchomiono zbiórkę na rzecz Ukrainy.
Zdecydowałem, że WOT utworzy w każdym województwie Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. W jej skład - jak przekazał - wejdą żołnierze, którzy znają język ukraiński i rosyjski.
Na białostockim dworcu kolejowym działa już całodobowo punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy. Otwarcie takich stanowisk we wszystkich miastach wojewódzkich zapowiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.
Zbiórkę żywności i artykułów pierwszej pomocy dla Ukrainy rozpoczęła Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Koce i środki czystości można też przynosić do galerii Veneda.
Umowy partnerskie z rosyjskimi miastami zamrożono, ale można spodziewać się ich zerwania. Tak władze Białegostoku reagują na inwazję tego kraju na Ukrainę. Interpelację w tej sprawie napisał też jeden z radnych.
Polski pociąg sanitarny będzie zabierał rannych z Mościsk na Ukrainie, potem dojedzie do Warszawy. Ranni trafią do Szpitala Narodowego, a po diagnostyce do placówek specjalistycznych - poinformował w sobotę (26.02) w Przemyślu szef KPRM Michał Dworczyk.
Od rozpoczęcia działań wojennych na Ukrainie do soboty (26.02) 100 tys. osób przekroczyło granicę z Ukrainy do Polski - poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker podczas briefingu prasowego na przejściu granicznym w Medyce w woj. podkarpackim.
Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej poinformował w sobotę (26.02) rano za pośrednictwem Twittera, że w związku z eskalacją agresji na Ukrainę, Polska nie zamierza grać barażu z Rosją o udział w Mistrzostwach Świata.
Uczą się m.in. udzielania pierwszej pomocy i korzystania z mapy. Poznają też historię żołnierzy wyklętych. Około pół tysiąca białostockich harcerzy wzięło udział w 7. Nocnym Marszu "Wilcze Tropy".