Radio Białystok | Wiadomości | Bojkot rosyjskich produktów
Coraz więcej konsumentów w Polsce przyłącza się do bojkotu rosyjskich i białoruskich produktów, a kolejne sieci wycofują je ze swojej oferty.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Do bojkotu rosyjskich i białoruskich produktów wzywa m.in. Izba Gospodarczo-Handlowa Rynku Spożywczego. Wyprodukowane w Rosji towary mają na początku kodu kreskowego oznaczenie od 460 do 469, białoruskie zaczynają się od liczby 481.
Zamówienia z Rosji wstrzymują sieci handlujące kosmetykami, artykułami spożywczymi, budowlanymi czy dyskonty.
24 lutego Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, a wcześniej uznała niepodległość dwóch separatystycznych "republik" znajdujących się na wschodzie Ukrainy. W związku z rosyjską napaścią wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne.
- Dla każdego Rosjanina wszystko od dzisiaj jest dwa razy droższe. Bardzo mocno doskwierać będzie też dostęp tych najbogatszych Rosjan do ich aktywów zagranicznych. Moim zdaniem, jeśli wojna potrwa jeszcze od kilku do kilkunastu dni, to jest duże prawdopodobieństwo, że Rosja zbankrutuje.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim, że nastał czas, aby członkowie Unii Europejskiej udowodnili, że są z Ukrainą, a tym samym, że "faktycznie są Europejczykami".
To gesty solidarności i bezinteresowna chęć pomocy. Setki osób przyjmują do swoich domów rodziny uciekające z ogarniętej wojną Ukrainy.
Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) oraz europejska (UEFA) zawiesiły w poniedziałek (28.02) reprezentację Rosji oraz kluby z tego kraju we wszystkich rozgrywkach pod ich egidą. To reakcja na rosyjską napaść zbrojną na Ukrainę.