Radio Białystok | Wiadomości | Na białostockim dworcu PKP powstał punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy
Na białostockim dworcu kolejowym działa już całodobowo punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy. Otwarcie takich stanowisk we wszystkich miastach wojewódzkich zapowiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.
W punkcie informacyjnym na dworcu PKP można uzyskać informacje m.in. na temat miejsc bezpiecznego schronienia.
- W hali głównej dworca kolejowego działa punkt informacyjny dla obywateli Ukrainy, którzy uciekają przed wojną. Można w nim uzyskać najpotrzebniejsze informacje dotyczące np. legalizacji pobytu obywatela Ukrainy, tego w jaki sposób można zapewnić mu zakwaterowanie, można też uzyskać informacje na temat doraźnej pomocy - wyjaśnia Kamila Ausztol z biura wojewody podlaskiego.
Jest także możliwość przewiezienia ukraińskich uchodźców z punktu informacyjnego prosto do miejsc, gdzie znajdą schronienie.
- We współpracy z podlaskimi samorządami utworzyliśmy bazę zakwaterowania na terenie naszego regionu i takimi miejscami dysponujemy. Są określone zasady ich pobytu, które zostały uproszczone. Dzwonimy do dyżurnych zarządzania kryzysowego informujemy, że są takie osoby, które potrzebują zakwaterowania i oni takie miejsca znajdą - dodaje Kamila Ausztol.
W niedzielę (27.02) prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski poinformował, że dzięki pomocy miasta punkt pomocy dla ukraińskich uchodźców będzie czynny całodobowo, a nie tak jak pierwotnie informowano, w godzinach od 8 do 18. Tadeusz Truskolaski przypomniał też, że można korzystać z telefonu Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego - 85 7439535.
Dzięki pomocy miasta #Białystok, prowadzony przez Wojewodę Podlaskiego punkt informacyjny dla obywateli Ukrainy na dworcu PKP w Białymstoku będzie czynny całodobowo‼️ Przypominam też o całodobowym telefonie 85 7439535 do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
— Tadeusz Truskolaski (@TTruskolaski) February 27, 2022
Zbiórkę żywności i artykułów pierwszej pomocy dla Ukrainy rozpoczęła Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Koce i środki czystości można też przynosić do galerii Veneda.
Umowy partnerskie z rosyjskimi miastami zamrożono, ale można spodziewać się ich zerwania. Tak władze Białegostoku reagują na inwazję tego kraju na Ukrainę. Interpelację w tej sprawie napisał też jeden z radnych.
Polski pociąg sanitarny będzie zabierał rannych z Mościsk na Ukrainie, potem dojedzie do Warszawy. Ranni trafią do Szpitala Narodowego, a po diagnostyce do placówek specjalistycznych - poinformował w sobotę (26.02) w Przemyślu szef KPRM Michał Dworczyk.
Od rozpoczęcia działań wojennych na Ukrainie do soboty (26.02) 100 tys. osób przekroczyło granicę z Ukrainy do Polski - poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker podczas briefingu prasowego na przejściu granicznym w Medyce w woj. podkarpackim.
Zbiórkę sprzętu dla służb ratunkowych z Obwodu Iwano-Frankowskiego na Ukrainie rozpoczął samorząd województwa podlaskiego.
Nie składamy broni; będziemy bronić naszego kraju - powiedział w nagraniu opublikowanym w sobotę rano na Telegramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Mieszkańcy Bielska Podlaskiego wspierają Ukrainę. W piątek (25.02) wieczorem spotkali się przy ratuszu, by wyrazić sprzeciw wobec rosyjskiej agresji i pokazać solidarność z narodem ukraińskim.
W związku z bieżącą sytuacją od godziny 15:00 czasu lokalnego Polskie Linie Lotnicze LOT zawieszają połączenia do Moskwy oraz St. Petersburga - poinformował w piątek (25.02) rzecznik spółki Krzysztof Moczulski. Dla rejsów tranzytowych zostaną opracowane alternatywne trasy przelotów - dodał.
Pierwszy taki punkt pomocy już działa w Białostockim biurze - poinformował w piątek (25.02) szef podlaskiej PO, poseł Krzysztof Truskolaski.
Pomoc ma dotyczyć m.in. miejsce do mieszkania, pomocy językowej czy zbiórki potrzebnych artykułów.
W obawie przed skutkami wojny na wschodzie wielu Polaków wypłaca gotówkę z bankomatów. W niektórych z nich zabrakło pieniędzy.
Dwa białostockie uniwersytety i politechnika deklarują wsparcie dla ukraińskich studentów.
Prezes PZPN Cezary Kulesza chce, aby Ukraińcy nie byli wliczani do limitu cudzoziemców spoza krajów Unii Europejskiej na wszystkich szczebli rozgrywek piłkarskich w Polsce i zapowiedział złożenie stosownego wniosku.
To modlitewny gest solidarności z Ukrainą. Prawosławni i katolicy modlą się o pokój i zakończenie konfliktu.