W piątkowym (25.02) spotkaniu wzięli udział przedstawiciele m.in. Caritas Archidiecezji Białostockiej, ZHP, Fundacji Dialog, Fundacji Spe Salvi, Eleos, Stowarzyszenia Ku Dobrej Nadziei, PCK, Banku Żywności, Stowarzyszenia Droga, Fundacji POLZA, Stowarzyszenia Miast Białystok Eindhoven.
Zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński powiedział, że rozmawiano o dwóch kluczowych kwestiach - pierwsza to pomoc uchodźcom, którzy będą relokowani.
Drugą kwestią jest pomoc humanitarna. Tuchliński mówił, że otrzymują od mieszkańców już wiele telefonów, w jaki sposób mogą pomóc.
Dodał, że pomoc humanitarną będzie koordynowana przez MSZ. Zapowiedział, że informacje o planie działania, gdzie, kiedy i co można przynosić, będą przedstawione w przyszłym tygodniu.
Zastępca prezydenta Białegostoku pytany o przygotowywane przez miasto miejsca dla uchodźców powiedział, że zadeklarowano zapewnienie kilkudziesięciu miejsc dla uchodźców, ale jeśli sytuacja będzie tego wymagała, miasto jest w stanie organizować kolejne.
M.in. Fundacja Dialog zadeklarowała przyjęcie ok. 70 uchodźców z Ukrainy
Prezes Fundacji Dialog Michał Gaweł przekazał, że w piątek (25.02) Dialog wybiera się do jednego z ośrodków recepcyjnych, by zabrać kobiety z dziećmi. Mówił, że zostaną one umieszczone z mieszkaniach wspieranych, które użyczyło miasto.
Organizacja planuje zakup dużego domu, gdzie mogłyby czasowo przebywać kobiety z dziećmi. Zachęcał też białostoczan, którzy są gotowi udostępnić lub wynająć mieszkania, by zgłaszali się do Fundacji Dialog.
Daria Szydłowska z Fundacji POLZA działającej na rzecz Ukraińców mówiła, że zgłaszają się do organizacji białostoczanie, którzy chcą pomóc, a także sami Ukraińcy, którzy piszą na jednej z grup w mediach społecznościowych, że jadą z Ukrainy i będą potrzebowali pomocy.
Dodała, że do fundacji zgłaszają się też migranci rosyjskojęzyczni, którzy oferują swoją pomoc np. w tłumaczeniu.