Radio Białystok | Wiadomości | Placówki medyczne podległe marszałkowi deklarują gotowość do przyjęcia uchodźców z Ukrainy
Placówki medyczne podległe samorządowi województwa podlaskiego są przygotowane do przyjęcia i udzielenia pomocy medycznej uchodźcom wojennym z Ukrainy - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku po spotkaniu marszałka z dyrektorami tych placówek.
Marszałek województwa Artur Kosicki zwołał spotkanie online w trybie pilnym. Wzięli w nim udział dyrektorzy 12 placówek - szpitali i stacji pogotowia ratunkowego.
- Sytuacja jest trudna i wszystko wskazuje na to, że przez najbliższy czas nie ulegnie zmianie na lepsze. Chcemy zapewnić Ukraińcom uciekającym przed wojną jak najlepszą opiekę medyczną, psychologiczną, jak najlepsze warunki. Uchodźcy będą szukać schronienia prawdopodobnie nie tylko w województwach bezpośrednio graniczących z Ukrainą, ale też u nas - podkreśla cytowany w komunikacie marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.
- Jak podkreślali dyrektorzy nadzorowanych przez samorząd placówek, są one przygotowane do przyjęcia na swoje oddziały potrzebujących hospitalizacji czy pomocy medycznej. Mają zabezpieczone łóżka, zapas leków i personel - poinformował w komunikacie urząd marszałkowski.
Rozmawiali o tym m.in. dyrektorzy szpitali wojewódzkich w Białymstoku, Łomży i Suwałkach, Białostockiego Centrum Onkologii, szpitali psychiatrycznych w Suwałkach i Choroszczy, Wojewódzkich Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku, Łomży i Suwałkach.
Dyrektor szpitala wojewódzkiego w Suwałkach Adam Szałanda poinformował, że placówka posiada rezerwy w postaci wolnych łóżek i w każdej chwili jest gotowa przyjąć uchodźców z Ukrainy, którzy - jeśli przyjadą do Polski - będą potrzebowali hospitalizacji.
Dwa białostockie uniwersytety i politechnika deklarują wsparcie dla ukraińskich studentów.
Zbudowaliśmy jedność wokół najdalej posuniętego pakietu sankcji na Rosję w historii UE - oświadczył premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej. Pakiet ten ma w zasadniczy sposób ograniczyć Rosji dostęp do technologii i pieniędzy.
Chęć pomocy obywatelom Ukrainy deklarują podlaskie samorządy i organizacje. Miasta informują, że są gotowe przyjąć uchodźców, a organizacje, że mogą przekazać potrzebującym Ukraińcom artykuły pierwszej pomocy.
Caritas Archidiecezji Białostockiej i Diecezji Łomżyńskiej organizują pomoc Ukraińcom.
Dzisiejszy atak Rosji na Ukrainę wywołał wzburzenie wśród mniejszości ukraińskiej w Podlaskiem.