Radio Białystok | Wiadomości | Sejny: uroczystości z okazji 82. rocznicy pierwszych masowych wywózek na Sybir
autor: Katarzyna Turowicz
Najważniejsze jest, aby pamięć o tragedii sprzed 82 lat przetrwała w młodych pokoleniach - mówili uczestnicy uroczystości, jakie w niedzielę (13.02), w rocznicę pierwszej masowej deportacji na Sybir, odbyły się w Sejnach.
Obchody organizował społeczny komitet na czele z posłem Jarosławem Zielińskim. Jak zauważył, wywózki na wschód stanowią istotny rozdział historii Polski.
Syberia to ważna część polskiego losu i miejsce martyrologii Polaków przez ponad 200 lat. To także jedna z polskich dróg do niepodległości. Pamiętajmy o cierpieniu wielu pokoleń podczas zsyłek syberyjskich. Dzisiaj naszą powinnością jest pamiętać o cierpieniu Polaków na Syberii i przekazywać wiedzę o tym młodym pokoleniom - mówił Jarosław Zieliński.
Z kolei prezes działającego na Suwalszczyźnie oddziału Związku Sybiraków Danuta Gregorowicz zwróciła uwagę, jak ważne jest przypominanie o tamtych zdarzeniach.
Cieszę się, że możemy obchodzić takie uroczystości. Apeluję do młodzieży, żeby pamiętała o tych wydarzeniach, utrwalała pamięć o nich, ale też wyciągała wnioski. I żeby młodzi ludzie żyli w zgodzie - podkreślała Danuta Gregorowicz.
W lutym 1940 r. wywieziono w głąb ZSRR około 140 tysięcy Polaków. Wśród nich byli też mieszkańcy Sejn oraz okolic.
Synowie i wnuk Sybiraków oraz współautorka filmu o tematyce wywózek i życia na „nieludzkiej ziemi” uhonorowani zostali medalami „Pro Patria”. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wręczył je podczas uroczystości upamiętniających 82. rocznicę pierwszej masowej deportacji, które odbyły się w Podgórzu koło Łomży.
To wydarzenie ma przypominać o losie zesłańców na nieludzką ziemię. Ponad sześćset osób wzięło udział w Biegu Pamięci Sybiru zorganizowanym w sobotę (12.02) w Białymstoku.
W Białymstoku odbyły się główne miejskie obchody upamiętniające ofiary masowych deportacji obywateli polskich na Wschód. 10 lutego przypada 82. rocznica pierwszej z czterech wywózek, przeprowadzonych przez władze sowieckie w latach 1940-41.
Zapaleniem zniczy na torach kolejowych przy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku uczczono w środę wieczorem (9.02) pamięć ofiar deportacji na Wschód w 82. rocznicę pierwszej masowej wywózki polskich obywateli. Rozpoczęła się ona w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku.