Radio Białystok | Wiadomości | W Podgórzu koło Łomży odznaczono zasłużonych w pielęgnowaniu pamięci o deportowanych na Syberię
Synowie i wnuk Sybiraków oraz współautorka filmu o tematyce wywózek i życia na „nieludzkiej ziemi” uhonorowani zostali medalami „Pro Patria”. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wręczył je podczas uroczystości upamiętniających 82. rocznicę pierwszej masowej deportacji, które odbyły się w Podgórzu koło Łomży.
Medal, przyznany przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odebrała m.in. Magdalena Wasik – nauczycielka historii w Nowogrodzie i współautorka filmu dokumentalnego „Przeżyć Sybir”, który przez IPN jest rekomendowany dla szkół. Takie same odznaczenia przyznano także synom Sybiraka: Józefowi i Tadeuszowi Babielom oraz wnuk – Mariusz Chrzanowski.
To, że wychowywałem się w rodzinie Sybiraka i żołnierza AK musiało mnie ukształtować i wpłynęło na całe moje życie. Co prawda rodzice nie opowiadali o swoich przeżyciach, kiedy byliśmy jeszcze małymi dziećmi, ale z czasem dowiadywaliśmy się wszystkiego. Ojciec otwierał się na wspomnienia z Kazachstanu, być może pod wpływem nastroju, gdy wyłączano światło i siadaliśmy przy świecach; mama o swojej AK-owskiej przeszłości opowiedziała nam jeszcze później – mówi wiceprezes TPZŁ Józef Babiel.
Tylko podczas pierwszej masowej wywózki, w nocy z 9 na 10 lutego 1940 r., z łomżyńskiego dworca kolejowego wywieziono na wschód prawie 1 800 osób, często całych rodzin: wojskowych, osadników, urzędników i tych których uznano za „kułaków”.
Te i późniejsze represje dotknęły milionów Polaków. Niektórzy z nich zmarli już podczas wielotygodniowej drogi na Syberię, inni pozostali tam. A ci, którzy wrócili nie mogli o tym opowiadać nawet w gronie rodziny, ponieważ ta historia po 1945 r. była przemilczana lub zakłamywania. Dlatego teraz powinniśmy o nich pamiętać, żeby oddać im hołd i uczyć o tym przyszłe pokolenia – powiedział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.