Radio Białystok | Wiadomości | Do mieszkańców Białegostoku trafi 250 budek lęgowych dla ptaków
250 budek lęgowych dla ptaków przygotowały dla mieszkańców władze Białegostoku. Większość z nich chętni będą mogli odebrać w niedzielę w miejscowym Parku Planty - poinformowano we wtorek (8.02) na konferencji prasowej.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Budki lęgowe to kolejna akcja, poprzez którą władze Białegostoku chcą dbać o bioróżnorodność. W mieście od kilku lat wysiewane są łąki kwietne, założono też m.in. miejską pasiekę; miejskie stawy i zbiorniki wodne uwzględniają miejsca lęgowe dla ptaków.
Jak mówił we wtorek na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, tym razem akcja skierowana jest do mieszkańców; przygotowano do rozdania 250 budek lęgowych dla ptaków.
200 budek będzie można odebrać w niedzielę 13 lutego, w Alei Zakochanych w Parku Planty. Akcja odbędzie się w godzinach 12-15. Warunkiem otrzymania budki jest wypełnienie ankiety i podanie informacji, gdzie na terenie Białegostoku zostanie ona wywieszona. Każdy mieszkaniec może odebrać jedną taką budkę. Natomiast 50 kolejnych budek mieszkańcy będą mogli otrzymać 14 lutego po wysłaniu e-maila na adres: budkidlaptakow@um.bialystok.pl.
"Zachęcamy mieszkańców do tego, żeby odebrali te budki, zawiesili" - zachęcał prezydent. Mówił, że budki są dostosowane dla mniejszych ptaków, dla tzw. dziuplaków wtórnych, do których należą np. sikory, wróble, pleszki.
W ocenie prezydenta, akcja będzie cieszyła się zainteresowaniem. Mówił, że z jednej strony chodzi o bioróżnorodność, a z drugiej o to, że w budkach zamieszkają ptaki, które żywią się głównie owadami i pomagają ludziom w walce np. z plagą komarów czy much.
Łącznie miasto zakupiło 328 budek, ich koszt to w sumie 10 tys. zł - podał Truskolaski. Mówił, że oprócz budek, które trafią do mieszkańców, pozostałe zostaną przekazane miejskim szkołom i przedszkolom.
To ostatni moment, by zawiesić budki lęgowe dla ptaków - przypominają przyrodnicy. Niektóre gatunki zaczęły już wracać z ciepłych krajów.
To już ostatni dzwonek, by zaprosić ptaki na swoje działki i do przydomowych ogródków. By skrzydlaci przyjaciele chcieli nas odwiedzać, musimy przygotować budki lęgowe.
W Lesie Zwierzynieckim znajdującym się na terenie Białegostoku ustawione zostaną dwie kłody bartne, a w pniu drzewa powstanie barć. To kolejne - obok miejskiej pasieki - działanie miasta, by chronić pszczoły.