Radio Białystok | Wiadomości | Budki lęgowe dla ptaków - warto pamiętać o kilku zasadach przed ich zawieszeniem
autor: Marcelina Markowska
To ostatni moment, by zawiesić budki lęgowe dla ptaków - przypominają przyrodnicy. Niektóre gatunki zaczęły już wracać z ciepłych krajów.
Budki dla ptaków najlepiej umieszczać w zacienionych miejscach - mówi Adam Sacharewicz z Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej.
Nie wieszamy budek w pełnym słońcu. Pamiętajmy, że kiedy się ociepli, taka budka może być nawet "pułapką" dla ptaków. Będzie im tam za gorąco, a to może się źle skończyć dla piskląt. Ważne żeby umieścić budkę w takim miejscu, by nawet w najgorętsze dni była ona ocieniona - dodaje.
Budkę lęgową można wykonać samodzielnie, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach.
Przede wszystkim musimy wiedzieć, gdzie umieścić otwór wejściowy do budki. Z punktu widzenia ptaków, najważniejsza jest ta część budki, która jest poniżej otworu wejściowego. Ta głębokość budki jest bardzo ważna, ponieważ jeżeli jakiś drapieżnik, będzie chciał się dostać do piskląt, to nisko umieszczony otwór mu to ułatwi. Powinniśmy zwrócić też uwagę na drewniany patyczek pod otworem wejściowym. Często jest on umieszczany w budkach dla ptaków, by ułatwić im lądowanie. To nie jest jednak potrzebne. Ptaki świetnie poradzą sobie bez niego, a taki patyczek jest tylko ułatwieniem dla drapieżników - dodaje Adam Sacharewicz.
Wysokość powieszenia budki lęgowej zależy od gatunku ptaka, np. dla sikor najlepiej zawiesić ją dość nisko - około dwóch metrów od ziemi, a dla sów wyżej - od ośmiu do dziesięciu metrów.
To już ostatni dzwonek, by zaprosić ptaki na swoje działki i do przydomowych ogródków. By skrzydlaci przyjaciele chcieli nas odwiedzać, musimy przygotować budki lęgowe.
Skorzysta z nich nawet 40 ptaków.
Budki lęgowe dla ptaków będą w poniedziałek (4.05), montowali myśliwi w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego.