Radio Białystok | Wiadomości | Coraz więcej osób chce wymienić stare piece
autor: Michał Buraczewski
W Podlaskiem przyspieszyło tempo likwidacji zatruwających powietrze pieców. Tak wynika z danych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jak informują urzędnicy, liczba wniosków o dotacje z programu Czyste Powietrze zwiększyła się rok do roku o ponad 80 proc.
W minionym roku w Podlaskiem o dofinansowanie z programu "Czyste Powietrze" ubiegało się blisko 5 tys. właścicieli lub zarządców budynków. To ponad 2,2 tys. osób więcej niż w 2020 roku. Wzrost liczby złożonych wniosków zanotowano w prawie każdej gminie regionu, jedynie w kilku na 118 samorządów zarejestrowano spadki.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie informuje, jaka jest szacowana liczba nieekologicznych pieców do wymiany. Urzędnicy wskazują, że nie dysponują takimi danymi, ale niewykluczone, że jeszcze w tym roku dowiemy się ile "kopciuchów" zanieczyszcza powietrze w regionie.
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego tworzy Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków. Właściciele lub zarządcy domów powinni złożyć deklaracje dotyczące źródeł ciepła do końca czerwca. W przeciwnym przypadku - będą mogli zostać ukarani grzywną w wysokości do 500 złotych.
W środowy (12.01) poranek nie zalecamy spacerów. Z powodu silnego mrozu oraz intensywnego ogrzewania domów kolejny raz tej zimy podlaskie miejscowości spowił smog.
Czy zmiany klimatyczne można już zauważyć w województwie podlaskim? Czy mamy jeszcze czas, by je zatrzymać?
Pokazały to tuż przed świętami czujniki znajdujące się przy ulicach Skłodowskiej-Curie, Wojska Polskiego i Raczkowskiej. Wszędzie tam znajdują się domy i kamienice, które nie są podłączone do sieci ciepłowniczej.
W ostatnich miesiącach mieszkańcy województwa podlaskiego niechętnie korzystali z rządowego programu "Czyste Powietrze". Tak wynika z najnowszego rankingu Polskiego Alarmu Smogowego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
Będzie można dowiedzieć się, jak zdobyć pieniądze na wymianę pieca i ocieplenie domu. Spotkania dotyczące programu "Czyste Powietrze" organizuje w Białymstoku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Ta inwestycja ma m.in. przyczynić się do poprawy jakości powietrza w mieście. W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Białymstoku uroczyście otwarto elektrownię fotowoltaiczną. Instalacja mieści się na dachu budynku przy ul. Wiewiórczej.
Dzięki tym inwestycjom poprawi się jakość wody, a kolejni mieszkańcy Białegostoku będą podłączeni do sieci wodociągowej.