Radio Białystok | Wiadomości | Wodociągi Białostockie zainwestowały w lepszą jakość wody
Dzięki tym inwestycjom poprawi się jakość wody, a kolejni mieszkańcy Białegostoku będą podłączeni do sieci wodociągowej.
Jedną z głównych kończących się inwestycji Wodociągów Białostockich, która wpłynie na czystość i jakość wody jest modernizacja stawów infiltracyjnych w Wasilkowie - mówi prezes Wodociągów Beata Wiśniewska.
To przez te stawy przepływa rzeka Supraśl, z której Wodociągi czerpią wodę dostarczaną mieszkańcom Białegostoku i Wasilkowa.
- Są to stawy, które powstały w latach 60. XX wieku i w zasadzie nie były od tamtego czasu modernizowane. Teraz przeprowadziliśmy ich modernizację. Dzięki tej inwestycji na wiele lat znacznie zwiększy się bezpieczeństwo dostaw dobrej jakości wody dla mieszkańców Białegostoku, Wasilkowa i ościennych gmin - mówi Beata Wiśniewska.
Jak podają Wodociągi Białostockie w informacji prasowej - "W Wasilkowie zmodernizowane, odpowiednio wyprofilowane, w pełni działające stawy infiltracyjne technologiczne ładnieją z dnia na dzień. W dużej części zazieleniły się już umocnione specjalną siatką skarpy. Stawy rezerwowe są w trakcie zaawansowanej modernizacji i też niedługo odmienią swój wygląd".
Beata Wiśniewska dodaje, że kończą się również prace w oczyszczalni ścieków, co wpłynie na ograniczenie najbardziej uciążliwych zapachów.
- Inwestycja o nazwie "Hermetyzacja i dezodoryzacja obiektów oczyszczalni ścieków" znacznie polepszy jakość życia mieszkańców, którzy posiadają nieruchomości wokół oczyszczalni ścieków. Planujemy, że znacznie polepszy się jakość powietrza, czyli zostaną ograniczone odory związane z pracą naszej oczyszczalni - mówi Beata Wiśniewska.
Prace w białostockiej oczyszczalni ścieków potrwają do końca roku.
Dzięki innej inwestycji Wodociągów kolejni mieszkańcy będą mieli dostęp do sieci wodociągowej. Chodzi o ulice głównie w dzielnicy Zawady: Rzędziana, Kiemliczów i Polnej. Podobnie jest na ulicach Zwierzynieckiej i Wasilkowskiej w Białymstoku.
Prezes Wodociągów Białostockich zachęca mieszkańców tych ulic do składania wniosków o przyłączenie do sieci.
Ta inwestycja, jak i inne prowadzona jest w ramach dużego unijnego projektu. Jego wartość to ok. 200 mln zł, z czego większość to dotacja z Unii.