Radio Białystok | Wiadomości | SG: kolejnych 36 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską
Ostatniej doby polsko-białoruską granicę próbowało nielegalnie przekroczyć 36 osób - przekazała w sobotę (8.01) Straż Graniczna. Dodała, że w piątek do Polski wjechało 80 obywateli Białorusi, którzy są opozycjonistami lub byli represjonowani.
„W dn. 07.01 granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 36 osób. W tym miesiącu odnotowano 180 prób nielegalnego przekroczenia granicy” - poinformowała w sobotę na Twitterze Straż Graniczna.
Dodała również, że w piątek do Polski wjechało 80 obywateli Białorusi, którzy są opozycjonistami lub byli represjonowani. „Te osoby otrzymają pomoc na terytorium RP” – podano.
„To była wyjątkowo spokojna doba, chociaż odnotowaliśmy 36 prób nielegalnego przekroczenia granicy, ale nie było żadnej siłowej próby. Stwierdzono raczej pojedyncze przekroczenia. Nie było nawet żadnych incydentów i prowokacji ze strony białoruskich służb, co nas bardzo zdziwiło, bo te incydenty cały czas miały miejsce np. podczas świąt na Białorusi czy w Polsce” – powiedziała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.
W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu odnotowano 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.
Nie ma takiego absurdu, którego białoruska propaganda nie byłaby w stanie wykorzystać do prób atakowania Polski. Media białoruskie informują o przygotowywaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału w Hadze – poinformował w piątek (07.01) na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Przed północą obywatel Kirgistanu przepłynął Bug w rejonie Janowa Podlaskiego. Jest w dobrym stanie zdrowia - poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Natomiast 35 osób siłowo forsowało granicę polsko-białoruską w rejonie Czeremchy. W stronę polskich służb rzucano kamienie i gałęzie.
Troje Irakijczyków, których zatrzymano po nielegalnym przekroczeniu granicy polsko-białoruskiej, zaskarżyło decyzję Straży Granicznej o zawróceniu ich na linię granicy. Na początku lutego sprawą zajmie się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.