Radio Białystok | Wiadomości | SG: Obywatel Kirgistanu przepłynął Bug w rejonie Janowa Podlaskiego
Przed północą obywatel Kirgistanu przepłynął Bug w rejonie Janowa Podlaskiego. Jest w dobrym stanie zdrowia - poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Natomiast 35 osób siłowo forsowało granicę polsko-białoruską w rejonie Czeremchy. W stronę polskich służb rzucano kamienie i gałęzie.
Rzeczniczka przekazała, że w czwartek (06.01) 18 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską. "W tym jeden obywatel Kirgistanu, który przepłynął na stronę polską przez rzekę graniczną Bug na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Janowie Podlaskim. Do zdarzenia doszło przed północą. Mężczyźnie udzielona została oczywiście od razu pomoc medyczna, w tym również zapewniono suche ubrania, ciepłe jedzenie, napoje. Jest w dobrym stanie zdrowia. Rano przeprowadzane będą czynności z jego udziałem” – poinformowała por. Michalska.
Dodała, że już w piątek (07.01) ok. godz. 1:00 w nocy grupa 35 osób siłowo forsowała granicę na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze. "W stronę polskich patroli były rzucane kamienie i gałęzie. Nasze służby były oślepiane też laserami. Na miejscu byli również funkcjonariusze białoruscy, którzy też rzucali kamieniami. Pięć osób przedostało się na stronę polską, a trzydzieści wycofało się w głąb Białorusi. Te pięć osób zostało zatrzymanych i doprowadzonych do linii granicy" – dodała por. Michalska.
W dn.06.01 granicę????????????????próbowało przekroczyć 18 osób.
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) January 7, 2022
Wczoraj ob.Kirgistanu przepłynął rzekę graniczną Bug na odcinku #PSGJanówPodlaski.Dziś ok.godz.01.00 grupa 35 os. siłowo forsowała granicę na odcinku #PSGCzeremcha,w stronę polskich patroli były rzucane kamienie i gałęzie . pic.twitter.com/OoUvCg6Ihr
Z kolei na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Michałowie stwierdzono uszkodzoną concertinę. Na ogrodzeniu wisiały ubrania, m.in. szlafrok damski. "Sprawdziliśmy to miejsce i nie było tam przekroczenia granicy, czyli pewnie była to kolejna prowokacja" – powiedziała rzeczniczka.
W rozmowie z PAP oceniła, że prób przekroczenia granicy nie jest dużo, ale "te przypadki wskazują, że osoby są coraz bardziej zdeterminowane, np. próbują przepłynąć rzekę, czy są agresywne”.
W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu odnotowano 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.
Według danych Straży Granicznej, od początku 2022 r. polsko-białoruską granicę próbowało nielegalnie przekroczyć 144 osób.
Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.