Radio Białystok | Wiadomości | Troje nielegalnych migrantów zaskarżyło decyzję Straży Granicznej - sprawą zajmie się białostocki sąd
Troje Irakijczyków, których zatrzymano po nielegalnym przekroczeniu granicy polsko-białoruskiej, zaskarżyło decyzję Straży Granicznej o zawróceniu ich na linię granicy. Na początku lutego sprawą zajmie się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.
Rozprawa jaka planowana jest przed białostockim sądem dotyczy wydarzeń z września 2021 roku. Troje Irakijczyków po nielegalnym przekroczeniu granicy w okolicy Siemianówki zatrzymał patrol Straży Granicznej. Na mocy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji mundurowi zawrócili migrantów do linii granicy z Białorusią.
Jak informuje rzecznik Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku Małgorzata Dziemianowicz – skarżący argumentują, że ich pobyt w Polsce nie był nielegalny, bowiem przed otrzymaniem decyzji o tak zwanym "push backu”, zatrzymani poinformowali funkcjonariuszy, że chcą ubiegać się o udzielnie międzynarodowej ochrony. Tym samym ich zdaniem powinni otrzymać możliwość pozostania w Polsce do czasu rozpoznania ich wniosku, a nie cofnięci na Białoruś. Skarżących reprezentują prawnicy z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. To będzie pierwsza taka rozprawa przed białostockim sądem.
W ubiegłym roku, jak informuje rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej major Katarzyna Zdanowicz, na granicy polko-białoruskiej odnotowano blisko 40 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy. Zatrzymano około 2,5 tysiąca osób, z czego około 1300 złożyło wnioski o ochronę w Polsce.
Ostatniej doby polsko-białoruską granicę próbowały nielegalnie przekroczyć 32 osoby - podała w środę na Twitterze Straż Graniczna. Natomiast 11 osób siłowo forsowało granicę na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze.
Ostatniej doby polsko-białoruską granicę próbowało nielegalnie przekroczyć 28 osób - przekazała w niedzielę (2.01) Straż Graniczna. Na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Lipsku było to12 Irakijczyków.
W rejonie Czeremchy do Polski przedostała się czternastoosobowa grupa obywateli Iraku - powiedziała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.
W rejonie Czeremchy żołnierze białoruscy minionej doby uszkodzili concertinę. Wieczorem, na tym samym odcinku oślepiali polskich funkcjonariuszy laserami - powiedziała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.