Radio Białystok | Wiadomości | Młodzież z łomżyńskiej "Wety" uczyła się przygotowania potraw z dziczyzny
Młodzież ucząca się gastronomii w łomżyńskiej "Wecie" miała okazję nauczyć się przygotowania potraw z dziczyzny.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Pomysłodawcami projektu byli Urząd Marszałkowski i lokalne oddziały Polskiego Związku Łowieckiego, a panie z kół gospodyń wiejskich wcieliły się w rolę nauczycielek.
Gospodynie m.in. z Radziłowa, Jankowa-Młodzianowa i Przybyszyna mają już co najmniej kilkuletnie doświadczenie w przygotowywaniu potraw z dziczyzny jako towarzyszki życia myśliwych.
Natomiast dla uczniów Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących kształcących się w kierunku gastronomicznym to zupełna nowość – z takim mięsem zetknęli się po raz pierwszy w trakcie nauki.
Przygotowane wspólnie potrawy degustowali specjaliści w tej dziedzinie – m.in. łowczy z Białegostoku, Łomży i Suwałk, nadleśniczy i dyrektor hotelu, a wszystkie przepisy – jak zapewniła dyrektor szkoły – znajdą się także na stronie internetowej.
To nowa atrakcja na turystycznej mapie miasta. W stolicy województwa podlaskiego oficjalnie zainaugurowano Kulinarny Szlak Dawnego Białegostoku. W 18 lokalach gastronomicznych będzie można znaleźć białostockie przysmaki kuchni międzywojennej.
Choć wiele podlaskich produktów jest już znanych w Polsce, to nie słyszała o nich Europa i świat i trzeba to zmienić - uważają uczestnicy piątkowego (29.10) spotkania w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku.
Najlepsze regionalne potrawy przyrządzone przez mieszkańców wybierze jury konkursu Smak Off Piątnica.