Radio Białystok | Wiadomości | SG: ostatniej doby 346 prób nielegalnego przekroczenia granicy
Ostatniej doby odnotowano 346 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski - poinformowała w poniedziałek (22.11) Straż Graniczna.
Wobec 58 cudzoziemców zostały wydane postanowienia o opuszczeniu terytorium RP.
"Pozostałym próbom zapobieżono. Za pomocnictwo zatrzymano 3 osoby: 2 obywateli Syrii i obywatela Gruzji" – podano na Twitterze.
W niedzielę 21.11 granicę????????????????próbowano przekroczyć 346 razy. Wobec 58 osób #funkcjonariuszeSG wydali postanowienia o opuszczeniu terytorium Polski. Pozostałym próbom zapobieżono.
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) November 22, 2021
Za pomocnictwo zatrzymano 3 osoby: 2 ob. Syrii i ob. Gruzji.#NaStrażyGranic
pic.twitter.com/I4SqsOamyO
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 36 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ok. 7 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.
Natomiast policjanci zatrzymali cztery osoby, które pomagały migrantom w nielegalnym przekroczeniu granicy. Tzw. kurierzy to trzej Ukraińcy i jeden obywatel Tadżykistanu. Chcieli oni przewieźć w swoich samochodach w sumie 39 migrantów z Iraku, Syrii i Turcji. Do zatrzymań doszło w Narwi, Tonkielach, Bielsku Podlaskim i Boćkach.
Od początku kryzysu na polsko-białoruskiej granicy policjanci zatrzymali już 304 osoby, które pomagały cudzoziemcom w nielegalnym jej przekroczeniu. Przewozili oni w sumie blisko 1300 migrantów
Mniej ciężarówek i krótszy czas oczekiwania na odprawę. Tak wygląda sytuacja na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach.
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w niedzielę (21.11) wieczorem na granicy polsko-białoruskiej ze strzegącymi jej żołnierzami oraz funkcjonariuszami straży granicznej i policji.
To kolejna akcja, która ma na celu wsparcie służb chroniących granicy polsko-białoruskiej.
Jesteśmy gotowi na zamykanie kolejnych przejść granicznych, zamykanie możliwości tranzytowych i handlowych, po to, żeby wywrzeć gospodarczą presję na reżim Łukaszenki - oświadczył w niedzielę w Tallinnie premier Mateusz Morawiecki.
Podziękowaniu funkcjonariuszom policji, straży granicznej i żołnierzom, którzy pełnią swoją służbę na granicy polsko-białoruskiej w związku z kryzysem migracyjnym, służył marsz i manifestacja, które w niedzielę po południu (21.11) odbyły się w Białymstoku.