Radio Białystok | Wiadomości | 80 lat temu hitlerowcy zamordowali pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy

80 lat temu hitlerowcy zamordowali pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy

autor: Marcin Mazewski

25.08.2021, 14:32, akt. 17:03

Były kwiaty, znicze i modlitwa. Tak uczczono pamięć zamordowanych 80 lat temu przez hitlerowców kilkuset pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy.

fot. Marcin Mazewski
fot. Marcin Mazewski


0:00
0:00
80 lat temu hitlerowcy zamordowali pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Hołd zamordowanym w miejscu Pamięci Narodowej przed pomnikiem Ofiar Faszyzmu w lesie w kolonii Fasty oddali m.in. pracownicy i pacjenci szpitala, władze samorządowe, a także wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

- Ofiarami padali ludzie chorzy, którzy powinni być otoczeni opieką. Stąd też musimy im oddać pamięć - mówił podczas uroczystości wojewoda Bohdan Paszkowski.

- Dlaczego człowiek podniósł rękę na drugiego człowieka? Człowieka bezbronnego, chorego. Był tylko jeden powód – bo w tych, którzy to uczynili, zabrakło Boga. Nie było Boga, była chora wizja świata, budowanego na własnym widzimisię, świata bez wartości, który odrzuca dobro, miłość, piękno, a skupia się tylko na posiadaniu. Dlatego ci, którzy przeszkadzali, musieli zniknąć – mówił podczas uroczystości ks. Piotr Ratkiewicz, kapelan szpitala w Choroszczy.

Podczas uroczystości dyrektor Departamentu Zdrowia UMWP Dominik Maślach odczytał list wystosowany przez marszałka Artura Kosickiego i Marka Malinowskiego, członka Zarządu Województwa Podlaskiego, którzy odnieśli się w nim do tragicznych wydarzeń z sierpnia 1941 r.

- Była to jedna z najbardziej dojmujących w swojej wymowie zbrodni hitlerowskich dokonanych w naszym regionie. Jej ofiarą padli bezbronni pacjenci Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy. Te kilkaset istnień, które straciły życie w lesie w Nowosiółkach, to również wymowny symbol utraty człowieczeństwa w tragicznych latach II wojny światowej – pisali w liście.
W sierpniu 1941 roku w lesie w Nowosiółkach, żołnierze niemieccy rozstrzelali od około ponad 450 do 700 chorych.

Patronat honorowy nad uroczystością upamiętniającą pomordowanych objął prezydent RP Andrzej Duda.

źródło: UMWP | red: mag, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Archiwalne księgi pacjentów z Choroszczy trafiły do Archiwum Państwowego w Białymstoku

12.08.2021, 16:31

Pracownicy Archiwum Państwowego w Białymstoku udostępniają od czwartku (12.08) archiwalne księgi pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy.


77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - uroczystości w regionie [zdjęcia]

1.08.2021, 07:16

Chcieli upamiętnić wydarzenia sprzed 77 lat. M.in. władze miasta, kombatanci i mieszkańcy zebrali się przed Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej w Białymstoku, by oddać hołd poległym w Powstaniu Warszawskim. W całym regionie równo w godzinę "W" rozbrzmiały też syreny alarmowe.


Przedstawiciele lokalnych władz i mieszkańcy upamiętnili ofiary hitlerowców sprzed 77 lat

1.08.2021, 07:16

To byli członkowie ich rodzin, przodkowie znajomych i sąsiadów. Pamięć pomordowanych przez hitlerowców 96 Polaków uczcili w Wólce Waniewskiej koło Łap okoliczni mieszkańcy.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok