Radio Białystok | Wiadomości | 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - uroczystości w regionie [zdjęcia]
Chcieli upamiętnić wydarzenia sprzed 77 lat. M.in. władze miasta, kombatanci i mieszkańcy zebrali się przed Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej w Białymstoku, by oddać hołd poległym w Powstaniu Warszawskim. W całym regionie równo w godzinę "W" rozbrzmiały też syreny alarmowe.
Po okolicznościowych wystąpieniach i modlitwie za zmarłych w obrządku katolickim i prawosławnym, pod pomnikiem złożono wieńce i kwiaty.
Prezes Okręgu Białystok Światowego Związku Żołnierzy AK Czesław Chociej podkreślił, że to tragiczna rocznica, a "powstańcy byli przygotowani na wojnę, ale nie byli dostatecznie uzbrojeni i dostatecznie wytrwali". Jak powiedział, byli oni bowiem przekonani, iż powstanie potrwa kilka dni, a "tymczasem trwało bardzo długo".
W związku z tym mocno się wykrwawiło. I powstańcy, ale również ich rodziny i mieszkańcy Warszawy. Tylko dlatego, że byli mieszkańcami Warszawy, to musieli zginąć w okrutny sposób, zakatowani przez hitlerowców. Ci, co przeżyli, przeszli kolejne lata różnych obozów, gdzie również bardzo wielu straciło życie - mówił Chociej w czasie uroczystości przy pomniku.
To potrzeba wolności była głównym determinantem zachowania warszawskiej ludności - mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.
Dotyczy to zarówno starszych, jak i młodszych powstańców. Po to, by być wolnym człowiekiem, po wielu latach okupacji, 1 sierpnia 1944 roku sięgnęli po broń i postanowili walczyć. I dziś musimy o tym pamiętać, że wolność nie jest dana raz na zawsze, że trzeba o nią dbać - podkreśla Rafał Rudnicki.
Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski zaznacza, że Polacy musieli walczyć o suwerenność.
Powstańcy musieli walczyć o coś, co jest przynależne i naturalne dla każdego człowieka, o wolność. Dlatego też dzisiaj im dziękujemy - dodaje Bohdan Paszkowski.
Rocznicowe obchody odbyły się także w innych miastach w Podlaskiem. W Łomży kwiaty były składane przed pomnikami Żołnierzy AK Obwodu Łomżyńskiego oraz Żołnierzy Podziemia Narodowego Ziemi Łomżyńskiej, oraz w Dolinie Pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W Wysokiem Mazowieckiem zorganizowano koncert "Wysokie Mazowieckie śpiewa (nie)zakazane piosenki".
1 sierpnia 1944 roku do walki w Warszawie stanęło niemal pięćdziesiąt tysięcy powstańców. Akcja miała potrwać kilka dni - ostatecznie powstańcy walczyli ponad dwa miesiące.
W tym czasie zginęło około 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Straty ludności cywilnej były ogromne, zginęło około 180 tysięcy osób.