Radio Białystok | Wiadomości | Archiwalne księgi pacjentów z Choroszczy trafiły do Archiwum Państwowego w Białymstoku
Pracownicy Archiwum Państwowego w Białymstoku udostępniają od czwartku (12.08) archiwalne księgi pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To dokumenty ważne dla historyków, ale też dla osób, które szukają informacji o swoich bliskich. Dotyczy to m.in. osób rozstrzelanych przez hitlerowców w lesie pod Nowosiółkami.
Dokumenty przekazali pracownicy szpitala.
- Tu są konkretne nazwiska konkretnych ludzi, którzy w latach 1939-1941 leczyli się w szpitalu, a jeżeli ktoś nie zna losów swoich bliskich, to może z nami się skontaktować i sprawdzimy, czy dane nazwisko jest w tych księgach - mówi dyrektor Archiwum - dr Marek Kietliński.
W księgach są dane ok. 3,5 tys. osób, w tym - jak mówi dyrektor szpitala Ewa Zgiet - ponad 460 pacjentów rozstrzelanych przez hitlerowców w lesie pod Nowosiółkami w sierpniu 1941 roku.
W Archiwum Państwowym w Białymstoku otwarto też wystawę prac obecnych pacjentów szpitala, która nawiązuje do zbrodni sprzed 80 lat. Główne uroczystości upamiętniające ofiary zaplanowano na 25 sierpnia.
Ogród, który będzie służył wypoczynkowi, a także terapii pacjentów szpitala psychiatrycznego w Chroszczy, zaprojektują studenci Politechniki Białostockiej. Będzie on zajmował powierzchnię 1,5 tys. metrów kwadratowych.
Prawie milion 400 tys. złotych z budżetu województwa podlaskiego trafi do szpitala psychiatrycznego w Choroszczy.
13,5 mln zł kosztowała przebudowa jednego z budynków szpitala psychiatrycznego w Choroszczy, gdzie mieszczą się dwa oddziały ogólnopsychiatryczne i oddział leczenia zaburzeń nerwicowych. We wtorek (12.01) obiekt oddano do użytku.
Archiwalne, oryginalne dokumenty dotyczące założyciela Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy trafiły we wtorek (17.11) do Archiwum Państwowego w Białymstoku.
Pół tysiąca zdjęć i dokumentów - niekiedy nawet sprzed ponad stu lat - przekazali mieszkańcy do Archiwum Państwowego w Białymstoku. Z tych pamiątek powstał album "Archiwa Rodzinne Niepodległej".