Radio Białystok | Wiadomości | "Inka" będzie patronką białostockiego dworca PKP
autor: Michał Buraczewski
Danuta Siedzikówna "Inka" będzie patronką białostockiego dworca PKP. Poinformował o tym w stolicy regionu sekretarz stanu w kancelarii premiera Adam Andruszkiewicz.
- Wyszedłem z tą inicjatywą do zarządu PKP, ale nie chciałbym mówić, że to jest tylko i wyłącznie moja inicjatywa. Wspólnie z gronem lokalnych polityków, historyków, także radnych Prawa i Sprawiedliwości rozmawialiśmy wielokrotnie o tym, jak w sposób godny upamiętnić postać "Inki", tak jak na to zasłużyła. To był wspólny pomysł, ja - jako parlamentarzysta z województwa podlaskiego - wystąpiłem o to do prezesa zarządu PKP w Warszawie. Jest zgoda - mówił w Białymstoku Adam Andruszkiewicz.
Adam Andruszkiewicz dodaje, że pochodząca z Podlasia Danuta Siedzikówna "Inka" może być wzorem dla obecnych i przyszłych pokoleń.
To jest niesamowita postać, wielka patriotka, kobieta, która jest wizytówką naszego regionu. Chcemy, aby była jeszcze bardziej znana. Chcemy, żeby wszyscy mieszkańcy naszego województwa, którzy wyjeżdżają z tego dworca mogli podziwiać piękną tablicę, która zostanie tutaj wmurowana z wizerunkiem Danuty Siedzikówny "Inki". Ale chcemy także, żeby wszyscy mieszkańcy Polski, którzy będą przyjeżdżać do Białegostoku, wiedzieli, że wartości Bóg, Honor, Ojczyzna - wartości niepodległej Polski - mieszkańcom Białegostoku i całego województwa podlaskiego przyświecają, że jesteśmy dumni z legendy żołnierzy niezłomnych
- mówił Adam Andruszkiewicz.
Uroczystość nadania imienia odbędzie się w sobotę 28 sierpnia.
W piątek wieczorem (28.08) w Białymstoku upamiętniono sanitariuszkę AK Danutę Siedzikównę "Inkę", w 74. rocznicę wykonania na niej wyroku śmierci. Przy pomniku "Inki" złożono kwiaty i zapalono znicze w obecności m.in. ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego.
Mijają 74 lata od śmierci sanitariuszki Armii Krajowej Danuty Siedzikówny "Inki". W gminie Narewka hołd oddali jej przedstawiciele władz, służb mundurowych, stowarzyszeń i Lasów Państwowych.
Mieszkańcy Białegostoku, harcerze, samorządowcy i dawni działacze opozycji antykomunistycznej. Kilkadziesiąt osób uczciło w środę (28.08) wieczorem w Białymstoku pamięć zamordowanej 73 lata temu Danuty Siedzikówny "Inki".