Radio Białystok | Wiadomości | Idziesz na mecz Jagiellonii Białystok - możesz zaszczepić się przeciw COVID-19
Przy okazji meczu piłkarskiego można było zaszczepić się na COVID-19. Przed i podczas sobotniego (24.07) spotkania Jagiellonii Białystok z Lechią Gdańsk na stadionie przy ul. Słonecznej działał punkt szczepień. Za jego organizację odpowiadał Podlaski Urząd Wojewódzki i Jagiellonia Białystok.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Takie akcje mają zachęcić mieszkańców regionu do masowego szczepienia się - mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
- Chcemy, aby mieszkańcy naszego województwa byli jak najszerzej chronieni przed koronawirusem. W tej chwili najskuteczniejszą metodą są szczepienia. Mimo powszechnego dostępu do nich, dynamika szczepień wyhamowała, dlatego wychodzimy z ofertą poza istniejące do tej pory punkty szczepień. Podjęliśmy współpracę z władzami klubu Jagiellonia Białystok - informuje wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
W punkcie szczepień były: jednodawkowe preparaty Johnson&Johnson lub dwudawkowe firmy Pfizer. W przypadku tej szczepionki można było również przyjąć drugą dawkę, mimo zaszczepienia pierwszą w innym miejscu.
Wojewoda Bohdan Paszkowski - podobnie jak epidemiolodzy - uważa, że tylko masowe zaszczepienie pozwoli na wyjście z pandemii.
- Kibice zapewne cieszą się z możliwości oglądania sportowych zmagań na żywo. Jednak jeśli chcemy, aby stadiony były pełne, musimy być bezpieczni. Serdecznie zachęcam do szczepień - mówi wojewoda.
Punkt szczepień na stadionie ma działać także podczas kolejnych spotkań żółto-czerwonych. To wspólna inicjatywa klubu i Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Na kolejne akcje przygotują żółto-czerwone gadżety osobom, które się zaszczepią.
Szczepienia w czasie zakupów - to pomysł władz Nowogrodu koło Łomży na ułatwienie szczepienia przeciw COVID-19. Przy współpracy z łomżyńskim pogotowiem punkt szczepień powstanie na targowisku.
W Polsce od końca grudnia, gdy rozpoczęto szczepienia przeciw COVID-19, wykonano 33,4 mln szczepień – wynika z najnowszych danych rządowych. W pełni zaszczepionych jest ponad 16,7 mln osób.
"Mam nadzieję, że nie grozi nam scenariusz lockdownu, choć oczywiście podchodzimy z pokorą do wszystkich możliwych scenariuszy, bo ten wirus jest nieprzewidywalny. Dlatego skoro mamy na niego najlepsze remedium a takim remedium są szczepienia, to gorąco do tego zachęcam, bo przed tą czwartą falą możemy się obronić, przynajmniej w tym stopniu, że zgonów będzie dużo mniej".
W naszym regionie są placówki ochrony zdrowia, gdzie zaszczepieni są prawie wszyscy pracownicy. Na przykład w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku preparat przyjęło ponad 94 proc. zatrudnionych. W innych placówkach to ok. 60 proc.