Radio Białystok | Wiadomości | Chętni będą mogli zaszczepić się przeciw COVID-19 w punkcie na targowisku w Nowogrodzie
Szczepienia w czasie zakupów - to pomysł władz Nowogrodu koło Łomży na ułatwienie szczepienia przeciw COVID-19. Przy współpracy z łomżyńskim pogotowiem punkt szczepień powstanie na targowisku.
To miejsce jest często odwiedzane przez mieszkańców - mówi burmistrz miasta Grzegorz Palka:
Akcja jest bardzo ważna ze względu na to, że coraz częściej słyszymy, że pojawia się czwarta fala, odmiana delta. I ważne jest to, żeby jak największe część społeczeństwa się zaszczepiła. W moim odczuciu nie ma miejsca, w naszym powiecie czy nawet w powiatach sąsiednich, z tak dużą liczbą ludzi jak u nas na Targowisku Miejskim w Nowogrodzie - twierdzi Grzegorz Palka.
W punkcie szczepień na targowisku będzie można wybrać jedną z trzech szczepionek
Będą dostępne dwie szczepionki dwudawkowe: Astra Zeneca i Pfizer, oraz szczepionka jednodawkowa, szczególnie bliska osobom, które wybierają się na urlopy, firmy Johnson & Johnson. To jest doskonała okazja, aby w weekend zaszczepić się w Nowogrodzie. Ważnym elementem jest to że zaszczepić się mogą wszystkie osoby powyżej siedemnastego roku życia, które będą w dniu szczepienia zakwalifikowane do tego szczepienia.
Plenerowy punkt szczepień na targowisku w Nowogrodzie będzie czynny w sobotę od 7:00 do 11:00.
W Polsce od końca grudnia, gdy rozpoczęto szczepienia przeciw COVID-19, wykonano 33,4 mln szczepień – wynika z najnowszych danych rządowych. W pełni zaszczepionych jest ponad 16,7 mln osób.
"Mam nadzieję, że nie grozi nam scenariusz lockdownu, choć oczywiście podchodzimy z pokorą do wszystkich możliwych scenariuszy, bo ten wirus jest nieprzewidywalny. Dlatego skoro mamy na niego najlepsze remedium a takim remedium są szczepienia, to gorąco do tego zachęcam, bo przed tą czwartą falą możemy się obronić, przynajmniej w tym stopniu, że zgonów będzie dużo mniej".
W naszym regionie są placówki ochrony zdrowia, gdzie zaszczepieni są prawie wszyscy pracownicy. Na przykład w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku preparat przyjęło ponad 94 proc. zatrudnionych. W innych placówkach to ok. 60 proc.