Radio Białystok | Wiadomości | Podbiałostocki SaMASZ rozbudował halę ośrodka badawczo-rozwojowego
Dzięki tej inwestycji firma może konstruować jeszcze więcej prototypowych urządzeń. Producent maszyn rolniczych - podbiałostocki SaMASZ rozbudował halę ośrodka badawczo-rozwojowego.
Oddany właśnie do użytku obiekt w czwartek (08.07) odwiedziło kilkudziesięciu przedstawicieli przedsiębiorstw zrzeszonych w Klastrze Obróbki Metali. Ośrodek, który powstał w 2018 roku, był już za mały i nie mógł pomieścić wszystkich urządzeń konstruowanych przez inżynierów spółki. Teraz przybyło około 700 metrów kwadratowych powierzchni.
- Będzie miejsce na zakup i wstawienie dodatkowych maszyn, a także miejsce na wykonanie prototypów - planuje prezes SaMASZu Antoni Stolarski.
Ośrodek badawczo-rozwojowy to nie tylko przestrzeń i maszyny, ale też ludzie.
- Mamy ponad 70-osobowy zespół, gdzie 30 osób to konstruktorzy. Pozostała część kadry, to jest kadra wspomagająca - tłumaczy dyrektor ośrodka badań i rozwoju SaMASZu Sławomir Dobrzański.
Podczas wizyty w SaMASZu z uznaniem o tej firmie wypowiadał się Jacek Kłos - dyrektor generalny jednego z klastrowiczów, czyli firmy Plum.
- Ośrodki badawczo-rozwojowe, również działy rozwoju, to jest core biznesu takich firm jak SaMASZ, jak Plum, jak wiele innych firm klastrowych. Są siłą napędową gospodarki, bo dają wartość dodaną do każdego produktu. Dzięki temu sprzedajemy nie tylko przetworzony materiał, ale sprzedajemy know-how” – przekonuje Jacek Kłos i dodaje, że firmy, które stawiają na badania i rozwój są chętnie wybierane przez młodych pracowników, którzy szukają kreatywnego zajęcia z możliwościami rozwoju.
A dzięki temu, że ośrodek badawczo-rozwojowy SaMASZu się rozbudowuje, kilkunastu inżynierów wkrótce znajdzie tam zatrudnienie. - Mamy do opracowania nowe, bardzo trudne prototypy, także po wakacjach zatrudnimy tu dodatkowo około 15 osób - deklaruje prezes Antoni Stolarski.
Prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz przypomina, że to dzięki jego organizacji udało się zdobyć dofinansowanie budowę ośrodka w SaMASZu.
- Dzisiaj widać, że warto było realizować tę inwestycję – przyznaje szef Klastra.
Budowa ośrodka badawczo-rozwojowego w SaMASZu kosztowała 25 mln złotych. SaMASZ produkuje 9 tys maszyn rocznie. Eksportuje do ponad 60 krajów na całym świecie. Zatrudnia przeszło 900 osób. Za pierwsze półrocze tego roku zanotował około 170 mln złotych przychodu.