Radio Białystok | Wiadomości | Flagi i wystawa na Dzień Samorządu Terytorialnego w Białymstoku
Z powodu pandemii drugi rok z rzędu nie ma w Białymstoku oficjalnych obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego, który przypada 27 maja.
O święcie tym przypominają flagi wywieszone na głównych ulicach miasta i wystawa plenerowa "Zmieniamy się dla Ciebie", pokazująca metamorfozę Białegostoku na przestrzeni dekad. Można ją oglądać na Rynku Kościuszki. Poza tym na autobusach komunikacji miejskiej wyświetla się napis: "Święto Samorządu". Flagami udekorowano też Bramę Pałacu Branickich, Muzeum Wojska i Pałacyk Gościnny przy ulicy Kilińskiego.
27 maja 1990 roku w ponad dwóch tysiącach gmin wprowadzono samorząd. Pokomunistyczne rady narodowe zastąpiono radami gmin, które otrzymały większe uprawnienia.
Mieszkańcy chcą poprawy bezpieczeństwa przy swoich blokach, stąd ich prośba do białostockich radnych o wsparcie. Komisja Samorządności i Bezpieczeństwa przyjrzała się sytuacji na osiedlu Nowe Miasto i skierowała w tej sprawie wniosek do prezydenta Białegostoku.
Prezydent Białegostoku mówi o złej woli, marszałek województwa podlaskiego odpiera zarzuty. Chodzi o Krajowy Plan Odbudowy i temat, który we wtorek (11.05) wywołali radni Prawa i Sprawiedliwości. Krytykowali oni Tadeusza Truskolaskiego za to, że złożył do KPO tylko dwa wnioski, łącznie na 8,5 miliona złotych, co w porównaniu do innych miast, wypada bardzo słabo.
Białostoccy radni PiS zaapelowali we wtorek (11.05) do prezydenta miasta o wykorzystanie unijnych pieniędzy m.in. w ramach Krajowego Planu Odbudowy. W ich ocenie, miasto złożyło bardzo mało wniosków. "Każda potencjalna złotówka jest dla nas na wagę złota" - napisali w apelu.