Radio Białystok | Wiadomości | W tym roku był "Pan Tadeusz" - ósmoklasiści mają za sobą egzamin z języka polskiego [arkusz]
Egzamin rozpoczął się o godz. 9:00 i w całej Polsce przystąpiło do niego nieco ponad 360 tysięcy uczniów, z czego ponad 10 tysięcy z naszego regionu. We wtorek (25.05) rozwiązywali zadania z języka polskiego, w środę podejdą do egzaminu z matematyki, a w czwartek z języka obcego nowożytnego.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Z powodu niemal rocznej nauki zdalnej - podobnie jak tegoroczne matury, wymagania na egzaminie ósmoklasisty będą nieco mniejsze niż w poprzednich latach. Na przykład z języka polskiego wykreślono niektóre lektury, na matematyce nie powinno być działań na pierwiastkach oraz brył przestrzennych, a na języku obcym nie będzie na przykład czasu past perfect. Nie zmieni się natomiast czas na wykonanie zadań, który w zależności od egzaminu wynosi od 90 do 120 minut.
Do tej pory egzamin był przeprowadzany pod koniec kwietnia, jednak tym razem z powodu sytuacji epidemicznej zdecydowano o przesunięciu go aż o miesiąc. To znaczy, że uczniowie poznają jego wyniki dopiero 2 lipca.
Od poniedziałku (24.05) działa telefon zaufania dla uczniów białostockich szkół, którzy mają problemy z powrotem do nauki stacjonarnej w szkołach. Młodzi ludzie, którzy potrzebują wsparcia mogą zgłaszać się też do podlaskich ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej.
Pytania dotyczyły m.in. zasiłków czy emerytur, a oprócz wiedzy niezbędna była umiejętność pracy w grupie. Uczniowie dwóch podlaskich szkół laureatami olimpiady "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych".
Ponad 130 uczniów z dwóch liceów z białoruskim językiem nauczania: w Bielsku Podlaskim i Hajnówce napisało w czwartek (20.05) maturę z tego języka. Z kolei 23 uczniów zdawało maturę pisemną z języka litewskiego w Liceum Ogólnokształcącym z Litewskim Językiem Nauczania w Puńsku.
Boją się przede wszystkim masowego odpytywania i sprawdzianów. Po wielomiesięcznej izolacji uczniowie starszych klas podstawówek i szkół średnich wracają do szkół - na razie będą się uczyć w systemie hybrydowym, za dwa tygodnie - już wszyscy stacjonarnie.
- Pamiętajmy, że matura to nie koniec świata. Zwróciłbym uwagę, żebyśmy w mniejszym stopniu fiksowali się na wynikach testów, rankingach, a w większym koncentrowali na rozwoju kompetencji służących budowaniu relacji czy radzeniu sobie ze stresem.