Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy uczniowie wracający do szkół mogą liczyć na pomoc psychologiczną
Od poniedziałku (24.05) działa telefon zaufania dla uczniów białostockich szkół, którzy mają problemy z powrotem do nauki stacjonarnej w szkołach. Młodzi ludzie, którzy potrzebują wsparcia mogą zgłaszać się też do podlaskich ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej.
Telefon zaufania dla uczniów białostockich szkół czynny od poniedziałku do piątku
Na białostocki telefon zaufania młodzi ludzie mogą dzwonić od poniedziałku do piątku, by uzyskać wsparcie psychologów i pedagogów.
Musimy wspierać dzieci i młodzież w tym powrocie do szkół - mówi inicjatorka tego przedsięwzięcia - radna, ale też nauczycielka Katarzyna Kisielewska-Martyniuk.
Kiedy nastąpiły te przerwy zimowe, świąteczne dzieciaki na to hasło "być może wrócimy do szkoły" reagowały uśmiechem i nadzieją. Ale już w marcu, kiedy było wiadomo, że mamy kolejną falę, że wcale nie będzie tak łatwo, na powrót do szkół dzieci reagowały słowem "nie" - nie chcemy, boimy się - mówi Katarzyna Kisielewska-Martyniuk.
Telefon "Dzwoń, nie jesteś sam" działa od poniedziałku do piątku od 12:00 do 18:00. Terapeutka Joanna Szmurło nie ma wątpliwości co to tego, że jest on potrzebny:
Dzieciaki i młodzież poniosły już wystarczająco dużo konsekwencji i te konsekwencje będą się jeszcze ciągnąć. Do mnie od wielu miesięcy zgłaszają się rozsypani psychicznie rodzice i nastolatkowie - podkreśla Joanna Szmurło.
Uczniowie, którzy potrzebują wsparcia, mogą dzwonić na dwa numery telefonów - 519 570 006 i 519 570 008.
Akcja potrwa do końca roku szkolnego.
Coraz więcej dzieci powracających do szkoły potrzebuje wsparcia psychologicznego
Coraz więcej dzieci wracających do nauki w szkole po miesiącach izolacji od grupy może wymagać wsparcia psychologa. Już teraz do podlaskich ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej zgłaszają się uczniowie z różnymi zaburzeniami - mówi dyrektor szpitala psychiatrycznego w Suwałkach Bożena Łapińska:
To są zaburzenia adaptacyjne, niechęć do wychodzenia z domu, izolacja od grup rówieśniczych. To jest również bezsenność lub zaburzenia psychosomatyczne, które towarzyszą dzieciom po takim długim okresie braku kontaktu z rówieśnikami i szkołą - wymienia Bożena Łapińska.
W regionie działa 12 ośrodków środowiskowej pomocy psychologicznej. Połowę z nich nadzoruje Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Wszystkie są otwarte przez pięć dni w tygodniu, a uzyskanie pomocy jest bezpłatne i nie wymaga skierowania.
Z powodu sytuacji epidemicznej ośrodki w powiecie augustowskim, łomżyńskim, sokólskim, sejneńskim oraz w Suwałkach miały utrudniony kontakt ze szkołami, teraz jednak na mocy podpisanego porozumienia, skierują swoją ofertę właśnie do tych placówek.