Radio Białystok | Wiadomości | Urzędnicy w Ciechanowcu posadzili miejski sad owocowy
W ciągu kilku godzin w Ciechanowcu zasadzono miejski sad owocowy. To inwestycja praktycznie bez kosztów - wystarczył pomysł burmistrza, hojność szkółkarza i zaangażowanie kilku pracowników urzędu miasta.
Na pomysł utworzenia sadu, z którego mogliby korzystać wszyscy mieszkańcy burmistrz Ciechanowca Eugeniusz Święcki wpadł po wybudowaniu w mieście nowej ulicy. Okazało się, że wzdłuż niej pozostało do zagospodarowania jeszcze sporo terenu - w sumie kilka tysięcy metrów kwadratowych.
Na fakt, że będzie to sad, miała wpływ także decyzja właściciela szkółki roślin z sąsiednich Siemiatycz, który nieodpłatnie zaoferował 200 owocowych drzewek. 80 z nich urzędnicy z ciechanowieckiego ratusza już zasadzili w nowo utworzonym sadzie, pozostałe burmistrz rozdał sołtysom kilkunastu wsi w swojej gminie. Będą rosły przy szkołach, remizach strażackich i przy wiejskich świetlicach.
Pierwszy taki mały sad przy szkole powstał już w Ciechanowcu. A jeśli chodzi o ten miejski, to Eugeniusz Święcki ma już dalsze plany. Po wyrównaniu i splantowaniu całego terenu, zostanie on obsiany trawą, a po dosadzeniu nowych drzew i ustawieniu ławek będzie miejscem zabawy młodszych i wypoczynku starszych mieszkańców, którzy przy okazji będą mogli częstować się jabłkami, wiśniami czy czereśniami prosto z drzewa.
I chociaż to plany na przyszły rok, Robert Morzy, który ofiarował Ciechanowcowi sadzonki twierdzi, że jest szansa, że pierwszych owoców można będzie skosztować jeszcze tej jesieni, ponieważ część dwuletnich drzewek kwitło już gdy były sadzone.
Dotacja z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych pozwoli na dokończenie budowy centralnego magazynu zbiorów Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.
Trawniki to obecnie najważniejsze źródło pyłku i nektaru dla pszczół i innych owadów zapylających, a trwające dłużej niż w latach poprzednich chłody sprawiły, że dopiero teraz kwitną pierwsze rośliny miododajne.
W ich gospodarstwach stosuje się zasady bezpiecznej pracy i dlatego mogą być przykładami dla innych. Ponad 40 gospodarzy zgłosiło się do regionalnego etapu Ogólnopolskiego Konkursu "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne".
12 tysięcy drzew zasadzono w Lesie Cieliczańskim koło Supraśla w Puszczy Knyszyńskiej.
To zjawisko, którego obawiają się co roku miłośnicy roślin, właściciele sadów i szkółek z sadzonkami. Zimni ogrodnicy i zimna Zośka - przypadają od 12 do 15 maja, kiedy to imieniny obchodzą Pankracy, Serwacy, Bonifacy oraz Zofia.
Nie tylko w pasach drogowych i na miejskich zieleńcach będą w tym roku w Białymstoku łąki kwietne. Utworzone też one będą przy 10 szkołach i 10 przedszkolach.
To okazja, by wesprzeć przyrodę, spędzić czas na świeżym powietrzu i poznać pracę leśników. Trwa ogólnopolska akcja "Łączą nas drzewa". Jej uczestnicy sadzą nowe lasy w nadleśnictwach w całym kraju.
100 wyjątkowych sadzonek świerków trafiło w sobotę (8.05) do mieszkańców Suwałk. Są wyjątkowe, bo nasiona, z których wyrosły, pobłogosławił w 2017 roku podczas audiencji z udziałem przedstawicieli Lasów Państwowych papież Franciszek.
Władze gminy oraz pracownicy centrum kultury i sportu w Choroszczy zachęcają mieszkańców do zagospodarowania miejskich donic i rabatek. W Międzynarodowym Dniu Ziemi zainaugurowano drugą edycję Miejskiej Adopcji Ogrodniczej.