Radio Białystok | Wiadomości | Centralny magazyn zbiorów Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu będzie gotowy w przyszłym roku
Dotacja z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych pozwoli na dokończenie budowy centralnego magazynu zbiorów Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.
- Te 4 mln zł. to jedno z najwyższych dofinansowań w województwie podlaskim, ale razem z zapisanymi już dwoma milionami z budżetu województwa daje realną szansę na dokończenie inwestycji, która rozpoczęła się w 2017 r. – mówi dyrektor muzeum Dorota Łapiak.
Dotychczas centralny magazyn zbiorów powstawał etapami wraz z kolejnymi transzami finansowania, w tym z programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dzięki temu udało się nam zrealizować dwie trzecie planów. Została jeszcze największa hala wystawiennicza, w której będziemy mogli wyeksponować w jednym miejscu wszystkie nasze pojazdy mechaniczne, czyli największy w Polsce zbiór lokomobil, ciągników rolniczych, ciągówek i silników spalinowych. W tej części zaplanowana jest jeszcze biblioteka, miejsce na archiwum i sala konferencyjno-edukacyjna razem z zapleczem
- dodaje Dorota Łapiak.
Koszt całej inwestycji będzie sięgał nawet 35 mln zł. i dyrekcja muzeum chciałaby, aby centralny magazyn zbiorów gotowy był jesienią przyszłego roku, kiedy ciechanowiecka placówka im. ks. Krzysztofa Kluka obchodzić będzie 60-lecie swojego powstania.
Koncert Kurpi Zielonych pod gwiazdami, nocne zwiedzanie biblioteki, oglądanie obrazów w oknie Ratusza, gry terenowe w Skansenie, warsztaty dla najmłodszych w Galerii Arsenał czy spoglądanie na miasto z dachu Opery Podlaskiej. Wszystko to było do zobaczenia w sobotę (15.05) wieczorem, najczęściej od 18:00 do północy. Po raz kolejny odbyła się Międzynarodowa Noc Muzeów.
Trzy nowe pojazdy do swojej - największej w Polsce - kolekcji zabytkowych ciągników zakupi Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.
Można już odwiedzać wszystkie obiekty w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie. W dalszym ciągu jednak obowiązuje tam reżim sanitarny. Natomiast w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu nie wszyscy mogą wejść na wystawę we wnętrzach pałacowych.
Przebudowa dróg, budowa świetlic, boisk, strzelnic, a także modernizacja budynków szkół i szpitali - między innymi na takie inwestycje podlascy samorządowcy dostali dofinansowanie z kolejnej transzy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Zakup trzech kolejnych silników parowych powiększył kolekcję tych maszyn w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu do piętnastu sztuk. To dwanaście tzw. lokomobil, czyli urządzeń przewoźnych i trzy silniki stacjonarne.