Radio Białystok | Wiadomości | Już w siedmiu podlaskich szpitalach i sanatoriach ozdrowieńcy mogą skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji
Przybywa miejsc w województwie podlaskim, gdzie ozdrowieńcy mogą za darmo się rehabilitować. NFZ podpisał teraz umowę ze szpitalem w Hajnówce.
Na turnusy rehabilitacyjne można zapisywać się: w szpitalu w Grajewie, w Centrum Sercowo-Naczyniowym i Sanatorium Uzdrowiskowym w Augustowie, w Szpitalu Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowym w Supraślu, w szpitalu wojewódzkim w Łomży i Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej - Ośrodku Rehabilitacji w Suwałkach. Najnowsze miejsce to szpital w Hajnówce.
Podczas pobytu w ośrodkach pacjenci skorzystają z około stu różnych zabiegów. Z rehabilitacji można skorzystać w ciągu roku od zakończonego leczenia na COVID-19. Skierowanie wystawi na przykład lekarz rodzinny.
Pacjenci mogą zgłosić się na leczenie do dowolnej placówki w kraju.
Program gwarantuje od dwóch do sześciu tygodni kompleksowej rehabilitacji, podczas której pacjenci będą mogli skorzystać z wielu zabiegów, m.in. z: kinezyterapii, inhalacji, hydroterapii, fizykoterapii i wielu innych, według indywidualnych wskazań. Rehabilitowany pacjent ma prawo do konsultacji z personelem medycznym oraz może skorzystać z profesjonalnej terapii psychologicznej. Ponadto każda placówka uczestnicząca w programie zapewnia pacjentom badania diagnostyczne, leki i wyroby medyczne.
Rehabilitacja pocovidowa obejmuje również edukację zdrowotną i promocję zdrowia, w tym np. naukę prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminację nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, a także leczenie dietetyczne.
Za każdy dzień pobytu pacjenta Fundusz będzie płacić 188 zł.
To koniec uciążliwych dojazdów. Od poniedziałku (10.05) mieszkańcy Ciechanowca będą mogli oddawać materiały do badań laboratoryjnych w swoim mieście.
Dotychczas ozdrowieńcy mogli uzyskać taką pomoc tylko podczas prywatnych turnusów sanatoryjnych. Teraz z rehabilitacji po przebytej chorobie COVID-19 mogą korzystać także w ramach ubezpieczenia. W naszym regionie przybywa takich miejsc, gdzie można zapisać się na kilkutygodniowy turnus.
Z rehabilitacji po leczeniu na COVID-19 będzie można skorzystać w ciągu roku od zakończenia leczenia. - Żeby się dostać na turnus, trzeba przede wszystkim otrzymać skierowanie i mieć wykonane określone badania - mówi doktor Tałałaj.
Pierwsze podlaskie placówki będą rehabilitować ozdrowieńców w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Na razie osoby, które chorowały na COVID-19 będą mogły zapisać się na kilkutygodniowe turnusy w trzech miejscach.
Jakie są skutki braku fizycznej aktywności dzieci i młodzieży z powodu zdalnej nauki w bezruchu? Jak można temu zapobiegać?
Pomoże w rehabilitacji dzieci, ale też ułatwi i usprawni pracę fizjoterapeutom. Do Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej w UDSK trafił nowy sprzęt do ćwiczeń.