Radio Białystok | Wiadomości | 86 podlaskich gmin otrzyma maszt z biało-czerwoną flagą
Ponad półtora tysiąca nowych masztów z flagami narodowymi pojawi się w całej Polsce w ramach akcji „Pod biało-czerwoną”. W województwie podlaskim flagę sfinansowaną przez kancelarię premiera ma otrzymać 86 samorządów.
Żeby zakwalifikować się do projektu i w efekcie otrzymać maszt z flagą trzeba było zebrać odpowiednią liczbę głosów poparcia tego pomysłu. W najmniejszych samorządach było to 100 podpisów mieszkańców, w największych - 1000. Wydłużono także - na prośbę niektórych - czas głosowania.
Ostatecznie na stronach rządowych zamieszczono wykaz ponad półtora tysiąca gmin, które spełniły ten warunek. Wśród nich 86 jest z województwa podlaskiego, co oznacza, że tylko 32 gminy z naszego regionu nie otrzymają takiego patriotycznego prezentu. Chociaż niektóre się starały. W Łomży np. udało się zebrać 1/3 wymaganych głosów, w Nowych Piekutach i Zambrowie zabrakło po kilkanaście, a w Miastkowie siedmiu głosów.
Oryginalny jest wynik gminy Orla, z której wpłynął tylko jeden głos - prawdopodobnie ten pomysłodawcy zdobycia przez gminę masztu z biało-czerwoną flagą.
Najdziwniejszy jest jednak wynik Stawisk. Gmina, która po pierwszym terminie głosowania była ogólnopolskim liderem - przypomnę, że zebrała wówczas głosy 60 proc. wszystkich mieszkańców, utrzymała pierwszą pozycję, ale głosów poparcia ma teraz ponad 14 tys. - to ponad dwa razy więcej niż ogół jej obywateli.
Nagrodą dla pierwszej trójki, w tym Stawisk, będzie wizyta premiera podczas oddawania masztu z flagą do użytku. Jednak ze względu na sytuację epidemiczną na razie nie ustalono terminu tego wydarzenia.
Główną rolą tego święta jest popularyzowanie wiedzy o polskich symbolach narodowych. 2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony od 2004 roku, razem z Dniem Polonii i Polaków za Granicą.
W sobotę (01.05) mija 17 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji wywieszono w Białymstoku polskie i unijne flagi. W południe, w centrum miasta można było usłyszeć "Odę do radości”.
Niektórym przypomina to bożonarodzeniowe lizaki, albo wzory na cyrkowych balonach. Dużo kontrowersji wśród białostockich internautów wzbudził sposób pomalowania masztów na flagi na pomniku-cmentarzu ofiar faszyzmu w białostockim Lesie Bacieczki.
To najlepszy wynik w Polsce - 3752 mieszkańców gminy Stawiski poparło pomysł otrzymania od premiera Mateusza Morawieckiego masztu z flagą narodową.